Findeks Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

Bankalar tarafından sağlanan kredilerin bir kısmının geçmişte tehlikeye girmesi sebebiyle yeni bir sistem hayata geçirilmiştir. Bu sistemde, kişilerin geçmişteki finansal faaliyetleri değerlendirilmekte ve buna göre bir not belirlenmektedir. Kredi notu veya findeks olarak bilinen bu nota göre bankalar, kişilerin taleplerini değerlendirmektedir. Bundan dolayı bankacılık işlemlerinde kredi notunun oldukça önemli olduğunun bilinmesi gerekir. Bu yazımızda findeks kredi notu sorgulama ve öğrenme işleminin nasıl yapılacağından bahsedeceğiz. Böylece kredi başvuru yapmadan, notunuzu öğrenme imkanı yakalayacaksınız.

Findeks Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme Nasıl Yapılır?

Kredi notları, Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulur. Bu birim, bütün bankalardan veri alma hakkına sahiptir. Dolayısıyla bir insanın, bütün finansal işlemlerinin banka fark etmeksizin incelenmesi ve buna bağlı olarak bir not oluşturulduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Findeks kredi notu sorgulama ve öğrenme işlemi de buradan yapılabilir.

Findeks olarak da bilinen birimin internet sayfasına girerek, kredi notu öğrenme işlemi yapılabilir. Bu işlem ücretli olup, 6,49 TL’dir. Bunun haricinde ise bankalardan da kredi notunu öğrenmek mümkündür. Özellikle kredi kullanmak için gidildiğinde, bankalar kredi notu sorgulama işlemini ücretsiz olarak yaparlar. Bunun haricinde ise cüzi bir ücret ödeyerek de kredi notu sorgulanabilir.

E-Devlet Üzerinden Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme

E-Devlet üzerinden Türkiye Bankalar Birliği başlığı altındaki hizmetlere girildiğinde, burada Risk Merkezi Raporu olduğu görülecektir. Bu rapor içerisinde kredi notu yoktur. Yani e-devlet üzerinden findeks kredi notu sorgulama ve öğrenme yapılamaz.

Bu raporda, son 5 yıl içerisinde yer alan kredilere dair dökümler vardır. Hangi bankadan kredi kullanılmış, hangi bankaya ne kadar borç kalmış gibi ayrıntıları raporda bulmak mümkündür.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu düşük olanlara bankaların kredi vermemesinin önüne geçmek için atılacak bazı basit adımlar vardır. Kredi talep edileceği tarihten birkaç ay önce bankada bir hesap açılması ve burada sürekli para bulundurulması önemlidir. Ayrıca kredi kartı alınarak bunun düzenli olarak kullanılması da olumlu etki yapar. Unutulmamalıdır ki, bankalar aktif ve sorumlu müşterileri sever. Bu şekilde davranılması, findeksin yükselmesini sağlar.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz