Garanti Bankası Vadeli Dolar Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Yatırımlarımızı değerlendirmek istediğimizde en önemli seçeneklerinden birisi dolardır. Doların değerinin koruması, bunun en önemli nedenidir. TL olarak düşünüldüğünde ise ABD para biriminin sürekli değer kazandığı söylenebilir. Bu yazımızda Garanti Bankası vadeli dolar hesabı konusunda detaylı bilgi vereceğiz. Böylelikle yatırımlarınızı dolar olarak değerlendirmek istediğinizde elde edeceğiniz avantajlar konusunda bilgi sahibi olacaksınız.

Garanti Bankası Vadeli Dolar Hesabı Nedir?

Bankalar insanlara iki farklı hesap seçeneği sunar. Bunlardan ilki vadesiz adı ile bilinir ki, sadece paranızı burada güven içinde tutabilirsiniz. İstediğiniz zaman paranızı çeker ve kullanırsınız. Fakat paranızın bankada bulunması sebebiyle banka size herhangi bir para/kazanç sağlamaz. Diğer seçenek ise vadeli hesap olup, burada da paranızı güven içinde tutarsınız. Fakat vadesi dolmadan paranızı çektiğinizde, bu hesabın sağladığı avantajların tamamı gider. Bundan dolayı vade sonu gelmeden para çekemezsiniz. Bütün bunların sonunda, banka size para/kazanç sağlar.

Garanti Bankası vadeli dolar hesabı ile ilgili genel tanım bu şekilde. Banka müşterilerine farklı oranlarda faiz vermektedir. Verilen faiz sabit olmayıp, yatan para miktarı ve vadeye göre değişmektedir. Bu oranlar genel olarak şu şekildedir:

  • 000 dolardan düşük hesaplar için %1,15
  • 000-100.000 dolar arasındaki hesaplar için %2
  • 000-250.000 dolar arasındaki hesaplar için %2,5
  • 000 dolardan yüksek hesaplar için %3

Vade seçimi için Garanti Bankası, müşterilerine 32 ila 400 gün arasında seçenekler sunmaktadır. Fakat söz konusu hesabın açılabilmesi için en az 1.000 doların hesaba yatırılması gerekiyor.

Garanti Bankası Vadeli Dolar Hesabı Nasıl Açılır?

Garanti Bankası vadeli dolar hesabı açabilmek için farklı seçenekleriniz bulunuyor. Öncelikle bu işlemi en yakın Garanti Bankası şubesine giderek sadece birkaç dakikada yaptırabilirsiniz. Eğer şubeye kadar gitmek istemiyorsanız, internet bankacılığı ya da mobil bankacılık üzerinden de benzer işlemleri yapmanız mümkündür. Bunun için izlemeniz gereken yol:

  • İnternet bankacılığına giriş yapın.
  • Hesaplar menüsüne bağlanın.
  • Burada açılan seçeneklerden Hesap Açılışları butonuna basın ve işlemi gerçekleştirin.

Yukarıdaki adımları izlediğinizde sadece birkaç dakika içinde hesap açılışını tamamlamış olacaksınız. Bu noktadan sonra ise istediğiniz vadede para yatırımı yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz