Girişimcilik Nedir ? Girişimcilik Özellikleri Nelerdir?

Girişim kelimesi 2000’li yıllarla birlikte gelişmiş, yeni yatırımların oluşması ve bu yatırımlara verilen değerleri tanımlayan bir kelimedir. Girişimcilikse girişim yatırımlarını değerlendiren projeler, yenilikçi kişiler, fikirler ve bunlarla birlikte faaliyete geçmeyi tanımlayan bir terimdir. Günümüzde bir sektör halini alan girişimcilik, internetin yaygınlaşmasıyla birlikte popülaritesini iyice arttırmıştır. Girişimci dendiği zaman herkesin aklına şirket kurmuş ve bu şirketle başarılar kazanmış kişiler gelmektedir. Cesur olmanın önemli olduğu girişimcilik işinde mutlaka bir şirket kurmak zorunlu değildir. Risk almak ve cesaret bir girişim yapabilmek için en önemli unsurlardır. Eğer böyle bir yapıdaysanız hemen her ortamda para kazanabileceğiniz bir girişim bulmanız söz konusudur.

GİRİŞİMCİLİK

Değişen piyasa koşullarında belli bir miktar sermaye koyarak risk alan ve sanayi, ticaret gibi alanlardan kar elde etmeye çalışan kişiler, girişimci olarak kabul edilmektedir. Girişimciler ellerinde kısıtlı bir olanak bulunsa dahi bunu en iyi şekilde kullanan, ihtiyaç duydukları tüm hammaddeler için en yaratıcı çözümleri üretebilen kişilerdir. Bunu yapabilmek için üzerine ekstra risk almaktan çekinmeyen girişimciler, bu risklerin altından başarıyla kalkabilirler. Girişimciliğin tek amacı para kazanmak değildir. Tüketici ihtiyaçlarına en doğru çözümleri, en uygun zamanlarda vererek marka değeri oluşturmakta girişimcilerin en önemli misyonları arasındadır. Girişimciler yönetici vasfında olan kişiler değillerdir ve bir şirket kurmadan, hayata bakış açılarıyla yapacakları tüm organizasyonlardan başarıyla ayrılırlar.

GİRİŞİMCİLİK ÖZELLİKLERİ

Bir girişimcinin belli başlı özelliklere sahip olması onu diğer yatırımcılardan farklı bir noktaya taşımaktadır. Girişimcilerin en önemli özelliği kendilerine duydukları güveni karşılarındakine de hissettirebilmektir. İş yaptıkları kişilerin kendilerine güven duymasını başarıyla sağlayabilen girişimciler, geri adım atamayacak, yeniden başlama gücüne sahip, elde ettiği sonuçları iyi analiz edebilecek kişilerdir. Yapacakları işin tüm risklerini üstlenme yeteneğine sahip olan girişimciler, yaratıcı, cesur ve iyimser özellikleri ön planda olan kişilerdir. Girişimcilik ruhunu çalıştığı tüm insanlara geçirebilen bu kişiler, bu coşkunun etkisiyle gözleri kapalı yatırımlarda bulunmayan, attığı her adımın bilincinde ve soğukkanlı kişilerden oluşmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.