Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları

[finLoaner1]

Konut fiyatlarının aşırı yüksek olmasına bağlı olarak özellikle alt ve orta gelir grubundaki insanlar konut satın almak istediklerinde banka kredilerine başvurmaktadır. Güncel konut kredisi faiz oranları ise konut sahibi olmak isteyenlerin banka tercihlerini belirlemektedir. Bankaların verdikleri kredilere ait faiz oranlarını yazımız içerisinde bulabilirsiniz.

Güncel Konut Kredisi Faiz Oranları Hakkında Genel Bilgiler

Bankaların kendi iç politikalarına bağlı olarak belirledikleri faiz oranları bulunmaktadır. Bu oranlar bankalar arasında ciddi farklılık gösterebilir. Ayrıca söz konusu oranlar, piyasadaki diğer gelişmelere bağlı olarak zaman içinde değişmektedir. Bundan dolayı sürekli bu oranların kontrol edilmesi gerekir. Bugünkü faiz oranı ile yarınkinin aynı olacağının garantisi yoktur.

Güncel konut kredisi faiz oranları aşağıda yer almaktadır:

ICBC Turkey Konut Kredisi %1,96
Ziraat Bankası Konut Kredisi %1,98
Halk Bankası Konut Kredisi %2,09
Vakıfbank Konut Kredisi %2,09
ING Bank Konut Kredisi %2,24
Kuveyt Türk Konut Kredisi %2,26
Türkiye İş Bankası Konut Kredisi %2,30
Albaraka Türk Konut Kredisi %2,45

 

Burada bahsedilen oranlar 100.000 TL’lik konut kredisi içindir ve kredinin vadesi ise 10 yıldır. Bu oranlar, kullanılacak olan kredi miktarına ve vadesine bağlı olarak farklılık gösterebilir. Bundan dolayı banka şubelerine giderek bire bir görüşmek çok daha faydalı olacaktır. Ayrıca bunların haricinde de konut kredisi faizlerini etkileyen bir takım hususlar bulunmaktadır. En basitinden kredi notları dahi bu oranların biraz daha artması ya da azalmasına sebep olabiliyor.

Konut Kredisi Faizlerini Etkileyen Hususlar

Yukarıda güncel konut kredisi faiz oranları yer almaktadır. Bu oranlar güncel olup zaman içerisinde değişebilir. Faiz oranlarını etkileyen farklı hususlar vardır ve bunların gelişimine bağlı olarak faizler bazen düşerken bazen ise artmaktadır. Özellikle merkez bankasının izlemiş olduğu politikaların etkili olduğu söylenebilir. Bunun haricinde ise kişilerin gelirleri, işleri, kredi notları ve benzer hususlar bu oranları değiştirmektedir.

Zaman zaman konut kredileri ile ilgili bir takım düzenlemeler ya da kampanyalar yapılmaktadır. Bunlar sayesinde faiz oranları biraz daha düşebilmektedir. Söz konusu kampanyalar takip edilerek daha düşük maliyetle kredi kullanılabilir.

 

** Yazımızın üstünde bulunan Kredi Hesaplama Aracı ile kredi hesaplama nızı hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Rakam ve oranları mouse veya klavyenizin sağ ve  sol ok tuşları ile arttırıp azaltarak belirleyebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.