Hangi Dövize Yatırım Yapılmalı?

Yatırım araçlarından birisi olan döviz, son dönemde insanların ciddi rakamlar kazanmasını sağladı. Ülkemizin içinde bulunduğu durum dikkate alınmasa dahi döviz, yatırımcısına her dönem ciddi kazançlar sağlamayı başarmıştır. Son dönemde bu alanda yatırım yapmak isteyen insanların büyük bölümü hangi dövize yatırım yapılmalı, döviz yükselecek mi, en kazançlı döviz hangisi tarzından çok sayıda soru sormaktadır. Bu soruların cevabını öğrenmek istiyorsanız yazımızın devamını incelemeniz yeterlidir.

Dövizler Hakkında Genel Bilgi

Döviz, yabancı ülkelere ait olan para birimlerine verilen genel isimdir. Dolar, Euro gibi para birimleri dövize örnek olarak gösterilebilir. Ülkemizin para birimi karşında dövizlerin değeri sürekli olarak değişmektedir. Bu değişim bazen aşağı yönlü olsa da genel olarak yukarı yönlü olarak olmaktadır. Dolayısıyla da bu durum yatırımcılar için büyük bir avantaj oluşturmaktadır.

Yatırım Bakımından Dövizler

Hangi dövize yatırım yapılmalı sorusunun net bir cevabı maalesef yoktur. Çünkü serbest piyasa ekonomisi uygulanmakta ve bu da fiyatların değişken olmasına neden olmaktadır. Fakat genel olarak bir değerlendirme yapılabilir.

Ülkemiz açısından bakıldığında yatırım yapılacak olan dövizlerin başında hiç şüphesiz dolar gelmektedir. Özellikle son dönemdeki artışı da dikkate alındığında çok önemli bir yatırım aracıdır. Ülkemizdeki insanların dolara olan yatırım miktarları da çok fazladır. İnsanların yatırım amacıyla sakladığı dolarların bankalardaki miktarı milyarlarla ifade edilmektedir. Üstelik bu rakamlar sadece bankada olan miktardır. Dolayısıyla da banka haricindeki paralar da dikkate alındığında ortaya çıkan rakam çok daha yüksek olacaktır. Bunun nedeni ise fiyatların yükselmesinin beklenmesidir.

Dolar dışında yatırım yapılacak olan dövizler sıralamasında ilk sırada Euro gelir. Ülkemiz ile Avrupa Birliği ilişkileri, gurbetçiler ve bunlar gibi olan diğer unsurlar sebebiyle Euro kullanımının çok fazla yaygın olduğu söylenebilir. Hangi dövize yatırım yapmalı konusunda Euro ile ilgili bir takım çekinceler de vardır. Özellikle Brexit ve siyasi çekişmeler Avrupa Birliğinin uzun süreli olmayacağının iddia edilmesine neden olmaktadır. Bundan dolayı da Euro’nun değerinin ilerleyen dönemlerde düşeceğini iddia eden uzmanlar vardır. Fakat bu iddia gerçekleşmeyebilir.

Dolar ve Euro haricinde İngiliz Sterlini ve Japon Yeni de tercih edilen diğer dövizlerdendir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.