Hangi Konut Kredisi Daha Avantajlı? Konut Kredisi Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

 

Konut almak isteyenlerin kullanabilecekleri farklı banka kredileri bulunmaktadır. Seçenek çok fazla olunca insanlar haliyle hangi konut kredisi daha avantajlı sorusunu soruyorlar. Konut kredisi alırken dikkat edilmesi gereken hususlar, avantajlı olan konut kredileri ve bunlara benzer bilgileri yazımızda bulabilirsiniz.

Hangi Konut Kredisi Daha Avantajlı?

Konut kredileri değerlendirirken insanlar ilk olarak faiz oranlarına dikkat etmektedir. Faiz oranı, bir kredinin maliyetini etkileyen en temel unsurdur. Bu oran ne kadar fazla olursa maliyet o kadar artmış olmakta ve buna bağlı olarak da insanların kredi için ödedikleri faiz miktarı artmış olmaktadır.

Kredi faizlerinin maliyet üzerine etkisini hemen herkes bilmektedir. Fakat kredi maliyetlerini etkileyen farklı unsurlar yok mu? Sadece faiz oranları mı önemli? Değil tabi ki. Kredilerin maliyetlerini etkileyen farklı unsurlar da bulunmakta ve bazı bankalar bunları yüksek tutarak faizleri düşürmektedir. Böylece kredilerin uygun olduğu izlenimi verilmektedir. Fakat diğer maliyetlerle birlikte kredilerin maliyetinin çok daha yüksek olduğu sonradan anlaşılmaktadır.

Konut Kredilerini Etkileyen Unsurlar

En uygun konut kredisini bulmak için sorulan hangi konut kredisi daha avantajlı sorusunun cevabı, kredileri etkileyen unsurlarda saklıdır. Kredilerin maliyetlerini etkileyen başlıca hususlar şu şekildedir:

  • Faiz oranları
  • Tahsis ücretleri
  • Sigortalar
  • Diğer maliyetler

Konut kredisi kullanmak için bankaya gittiğinizde size ilk olarak faiz oranından bahsedilecektir. Faizlerin kredi maliyetleri üzerindeki etkisi çok fazladır fakat bunun dışında da bir takım unsurlar vardır. Bunlardan birisi olan kredi tahsis ücreti genellikle %0,5 oranında alınmaktadır. Bu da 10.000 TL’lik kredide 50 TL yapmaktadır. Bazı bankalar ise bu ücreti talep etmemektedir.

Hangi konut kredisi daha avantajlı sorusuna verilecek olan cevapta dikkate alınması gereken en önemli hususlardan bir tanesi sigortalardır. Konut alımında hayat sigortası, konut sigortası gibi sigorta türleri bazı bankalar tarafından zorunlu tutulmaktadır. Üstelik bu zorunluluk sigorta yapılacak şirkete kadar dahi olabilmektedir. Şirketin de zorunlu olması fahiş fiyatlardan sigorta yaptırma zorunluluğu anlamına gelmektedir ki bu da kredi maliyetlerini arttırmaktadır. Kredi kullanırken bu hususlara dikkat edilmesi gerekmektedir.

Aşağıdaki Kredi Hesaplama aracı ile hesaplamalarınızı yapabilirsiniz..

[finLoaner1]

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.