Hayat Sigortası Nedir? Ne İşe Yarar?

Bankacılık işlemleri sırasında sıklıkla karşılaştığımız şartlardan birisi de hayat sigortasıdır. Bunu bankaların zorunlu tutmalarının farklı nedenleri vardır, fakat temelindeki hedef kendilerini garantiye almaktır. Bu yazımızda hayat sigortası nedir, ne işe yarar, nasıl yaptırılır gibi sorulara cevap vereceğiz.

Hayat Sigortası Nedir?

Hayat sigortası, adından da anlaşılacağı gibi insanların yaşamlarının sigortalanmasıdır. Daha farklı bir ifade ile beklenmedik durumlara karşı insanların kendilerini ve dolayısıyla da güvenceye alınması olarak da görülebilir. Kapsamı farklı olsa da genellikle vefat, maluliyet, işsizlik, riskli sağlık sorunları ve benzer durumlarda devreye girmekte ve sizde oluşan mağduriyeti gidermektedir. Ödenen miktar, kişilerin poliçe durumlarına ve başlarına gelen olumsuzluğa göre farklılık gösterir.

Hayat sigortası nedir sorusunun cevabı yukarıda genel olarak verilmiştir. Bu sigortanın temelinde kişilerin vefatı yatar. Bunun dışında da farklı durumlar vardır, fakat önceliğin vefat durumundaki teminatlar olduğunu söylemek yanlış olmaz. Sigorta yaptıran kişilerin vefat etmesi halinde poliçedeki hakları, yakınlarına ödenir. Bunların dışında bankaya olan kredi taksitleri ya da farklı bir noktaya olan resmi borç da benzer şekilde sigorta şirketi tarafından ödenmektedir. Böylece vefat eden kişinin arkasında kalan kişiler, bu tür borçları ödemekten kurtulmuş olur.

Burada bilinmesi gereken bazı önemli noktalar da vardır. Sigorta yaptırılırken kişiler kendi durumlarını net bir şekilde ortaya koymalıdır. Yani riskli hastalıkları varsa bunu mutlaka sigorta öncesinde söylemeleri gerekiyor. Eğer bu tür bir bilgi saklanır ve ölüm de bu hastalıktan gerçekleşirse, şirket hiçbir ödeme yapmaz. Ayrıca intihar gibi durumlarda da ödeme yapılmaz.

Hayat Sigortasının Yararları

İnsanların hayat sigortası nedir şeklindeki soru, yaşamlarını ciddi şekilde etkilemektedir. Bu soru ve sigortanın etkilerini şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Vefat durumunda geride kalanların maddi olarak rahat etmesini sağlar.
  • Kredi taksitleri ve diğer borçlar sigorta tarafından ödenir.
  • Eğitim hayatı devam eden çocukların eğitim masrafları karşılanır.
  • Hastalık sonucu çalışma imkanının elden gitmesi durumunda, maddi olarak yaşanan kaybı telafi eder.

Yukarıda bahsedilenlerin dışında yapılacak olan sigorta poliçesine bağlı olarak farklı yararların sağlanması da söz konusu olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.