Hisse Senedi Nasıl Alınır ? Borsada İşlem Gören Hisse Senetleri

Sermaye şirketleri ortaklarına şirkete olan ortaklık paylarını ve bu ortaklıklarını kanıtlayabilmeleri için hisse senedi verirler. Hisse senetleri belirli bir merkezde toplanarak belirli kurallar çerçevesinde satılmaktadır. Hisse senetlerinin satış işlemlerini gerçekleştiren bu ortak merkezler günümüzde Borsa adını almaktadır. Borsalarda satılan tüm hisse senedi satışları güvenli ve yasaldır.

BORSA DA İŞLEM GÖREN HİSSE SENETLERİ

Borsa da üç çeşit hisse senedi bulunmaktadır. Nâma yazılı olan hisse senetleri, kullanıcıların adına kaydedilmiştir. Borsa da herhangi bir işlem görmeyen bu hisse senetlerinin Borsa da işlem görebilmesi için hamiline yazılmış hisse senedine çevirip, bulunduğunuz yerin Borsa’sına kaydettirmeniz gerekmektedir. Adi ve imtiyazlı hisse senetlerinin ülkemizde kullanımına izin verilmemektedir. Bu nedenle genellikle gelişmiş ülke Borsalarında işlem gören bu hisse senetleri Türkiye Borsalarında bu hisse senetleri işlem görmezler. Son olarak hamiline yazılı hisse senetlerinde senedini elinde bulunduran kişi hak sahibi olmaktadır. Ülkemizdeki Borsalarda bu tip hisse senetleri işlem görmektedir.

BORSA DA HİSSE SENEDİ ALIMI

Borsadan tam olarak neler beklediğinizi tespit ettikten sonra hisse senedi almak oldukça kolay ve hızlı yapabileceğiniz bir işlemdir. Borsa da yapacağınız yatırımlarla ilgili detaylı bir bilgiye sahip olmanız yatırımlarınızın kayıpla sonuçlanmasını engellemek açısından önemlidir. Borsa da işlem yapabilmek için öncelikle bir aracı kuruma ihtiyaç duyulmaktadır. Borsa aracı kurumlarıyla hak sahipleri arasında imzalanacak çerçeve sözleşmesinden sonra aracı kurumunuzun size vereceği bilgisayar kullanımlı bir ara yüzden işlemlerinizi yapabileceğiniz gibi aracı kurumunuzda sizinle ilgilenen temsilciye de işlemlerinizi yaptırabilirsiniz. Aracı kurumla anlaşmanız dahilinde bu kurumlara her ay düzenli olarak belli bir bedel ödenmektedir. Aracı kurumla anlaşmanın ardından yatırım hesabınız aracı kurumunuz tarafından açılır. Sizin bu aşamada tek yapmanız gereken aracı kurumun istediği evrakları tamamlamanızdır. Bu aşamadan sonra istediğiniz hisse senetlerini seçebilir ve ister kendi kendinize kullanacağınız sistemle, isterseniz aracı kurumunuz aracılığıyla alım – satım emirlerini vermeye başlayabilirsiniz. Satım emirleri verildiğinde girdiğiniz rakam üzerinden alıcı bulana kadar hisse senetleriniz satılmayacaktır. Alım emirlerinde de hisse senedi rakamı girebilir o seviyede alım gerçekleşmesini talep edebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.