Hisse Senedi Nedir? Özellikleri ve Çeşitleri Nelerdir?

Haber kanalları ve benzer platformlarda sıkça söz edilen hisse senedinin tam olarak ne olduğunu bilmeyen insanlar hisse senedi nedir sorusunu sormaktadır. Yazımızda hisse senedi nedir, özellikleri nelerdir, çeşitleri var mıdır gibi soruların yanıtlarını bulabilirsiniz.

Hisse Senedi Nedir?

Hisse senedi için yapılacak en basit tanımlardan birisi, şirketlerin sermaye paylarını gösteren kağıtlardır ifadesidir. Fakat her şirketin hisse senedi çıkarma gibi bir yetkisi olmayıp bu yetki sadece anonim şirketler, payları olan komandit şirketler ve özel olanlarıdır. Bunun haricindeki şirketlerin bu yönde yetkisi bulunmamaktadır.

Hisse senetleri, dışarıdan görüldüğü kadar basit kağıtlar olmayıp bir takım özellikleri vardır. Söz konusu özelliklerin bir bölümü ise teknik detaylar içermektedir. Özelliklerinin haricinde sahibine sağlamış olduğu bazı haklar da mevcuttur ve hisse senedi nedir sorusuyla da bu haklar ilgilidir. Bu haklardan bazıları şu şekildedir:

  • Temettü Hakkı: Kar payı olarak tanımlanabilir. Şirketler kar ettikleri zaman hisse senedi sahipleri de bu kardan pay almaktadır.
  • Rüçhan Hakkı: Şirketin sermaye artırıma giderse hisse senedi sahipleri de pay alacaktır.
  • Yönetime Katılma: Hisse senetlerinin oranına göre yönetime katılma ve oy hakkı verilmektedir.

Bunların dışında da bir takım haklar vardır ve bunlar hisse senedi yatırımcılarına hem avantaj sağlar hem de bir takım sorumluluklar yükler.

Hisse Senedi Çeşitleri Nelerdir?

Hisse senetlerini farklı türleri vardır ve bunların özellikleri de kendi içinde değişiklik göstermektedir. Buna bağlı olarak yatırımcıların hisse senedi alırken bu özelliklere dikkat etmesi ve buna göre hareket etmesi çok doğru olacaktır. Hisse senedi çeşitleri şu şekildedir:

  • Nama ve Hamiline Yazılı Hisse Senetleri
  • Adi ve İmtiyazlı Hisse Senedi
  • Primli ve Primsiz Hisse Senetleri
  • Kurucu ve İntifa Hisse Senetleri
  • Bedelli ve Bedelsiz Hisse Senetleri

Hisse senedi çeşitleri genel olarak bu şekildedir. Burada bilinmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi hisse senedi ile tahvilin aynı özelliklere sahip olmadığıdır. Hisse senetleri bir anlamda ortaklık sağlarken tahviller ise sadece alacak hakkı sağlamaktadır. Bunun haricinde de teknik farklılıklar olduğundan söz edilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.