Hisse Senetleri Nasıl Alınıp Satılır?

Borsa denilince insanların aklına gelen hisse senetleri, en önemli yatırım araçlarından birisi olup yatırımcılarına önemli kazançlar sağlamaktadır. Hisse senedi, bir şirkete olan ortaklığı gösteren belge olarak tanımlanabilir. Hisse senetlerinin farklı türleri vardır ve bunların özellikleri de birinden farklıdır. Bu yazımızda hisse senetleri nasıl alınıp satılır, aracı kurum nedir, dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir gibi sorulara cevap bulabilirsiniz.

Hisse Senedi Almak İçin Aracı Kurum Şartı

Hisse senedi almak isteyenlerin izlemesi gereken bazı yollar vardır ve bunlar zorunludur. Yasal düzenleme bu şekilde olduğu için bütün yatırımcıların yasada belirtilen aracı kurumlarla çalışması gerekmektedir. Aracı kurum ile anlatılmak istenen hisse senetlerinin alımına aracılık yapan kurumlardır. Bu görevi günümüzde bankaların önemli bir bölümü yerine getirmektedir. Bankalardan gerekli izinleri alan ve ilgili prosedürü yerine getirenler, aracı kurum olarak işlev görebilmektedir.

Bankalar, hisse senetleri nasıl alınıp satılır sorusunun önemli bir bölümünü oluşturmasına karşın tek aracı kurum bankalar değildir. Bankaların dışında farklı kurumlar da aynı işlevi görmektedir ve yatırımcılar bunlardan istedikleri ile çalışabilirler.

Hisse Senedi Alım Satımı Nasıl Yapılır?

Hisse senetlerini satın almak için öncelikle aracı kurum belirlenmelidir. Bu aşamadan sonra ise aracı kurumun belirlediği ilgili prosedürün izlenmesi yeterlidir. Bankalar üzerinden hisse senedi alacak olan kişilerin öncelikle bu işlem için hesap açtırması ve daha sonra da bu hesaba para yüklemesi gerekiyor. Son olarak ise istenilen şirketin hisseleri alınabilir.

Hisse senetleri nasıl alınıp satılır sorusunda dikkat edilmesi gereken noktalardan bir tanesi hesaplarla ilgilidir. Bankada bulunan normal hesaplarla hisse senedi alınamaz. Bunun için yatırım hesabı açtırılmalıdır.

Hisse Senedi Alım Satımında Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Hisse senedi alım satımı yapılırken dikkat edilmesi gereken hususların başında aracı kurum seçimi daha sonra da alınacak olan hisse senedinin belirlenmesi gelmektedir. Aracı kurum, işlemlerin hızlı ve sorunsuz bir şekilde yapılması için çok önemlidir. Seçilecek olan hisse senedi ya da senetleri ise elde edilecek olan kar için önemlidir. Yanlış seçim, maddi anlamda ciddi kayıplar anlamına gelebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.