İcradan Araba Alma Nasıl Yapılır? Bilinmesi Gerekenler

Borçluların borçlarını zamanında ödememesi durumunda, alacaklılar bunu devlet gücüyle tahsil edebilir. Bunun içinse icra dairelerine başvurmaları ve daha sonrada icra takibi başlatmaları yeterlidir. İcra takibi sonucunda ödeme emri gönderilir ve 7 gün beklenir. Bu süre içinde borç ödenmez ya da borca itiraz edilmezse borç kesinleşir. Böylece borçlunun arabasına ve taşınmazlarına el konarak satışa çıkarılır. Bu yazımızda, burada bahsedildiği gibi satışa çıkan araçların nasıl alınacağından bahsedeceğiz. İcradan araba alma nasıl yapılır, dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir, icradan araç almak mantıklı mı gibi soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

İcradan Nasıl Araba Alınır?

İcra yolu ile haczedilen arabaların paraya çevrilmesi gerekir. Bu işlem, alacaklının talebiyle yapılır. Alacaklının talebinden sonra icra dairesi ihale açarak aracın satış sürecini başlatır. İcradan araba alma için bu ihaleye girilmesi gerekir.

İhale, tüm kamuya açıktır ve isteyen kişiler girebilir. Fakat ihaleye girmek için araç için belirlen kıymet miktarının %20’sinin teminat olarak yatırılması gerekir. Bu aşamadan sonra ise öncelikle elektronik ortamda teklif verilmesi gerekir. Daha sonra ise TV’lerde daha önce defalarca gösterilen şekilde açık arttırma yapılır. Açık arttırma sonunda en yüksek teklifi veren kişi aracı almaya hak kazanır. Bu aşamadan sonra ise araç için açık arttırmada belirtilen miktarın hemen ödenmesi gerekir. Eğer bu noktada sıkıntı olursa icra müdüründen 10 gün ek süre istenebilir. Fakat icra dairesi müdürünün bunu kabul etme zorunluluğu yoktur ve bu durum tamamen takdir hakkına bağlıdır. İcradan araba alma için mutlaka zamanında ödeme yapılması gerekir.

Eğer ödeme zamanında yapılmazsa, ihale iptal olur ve tüm masraflar ihaleyi kazanan ama ödenmeyen kişiden tahsil edilir. Ayrıca ihaleler arasındaki fiyat farkları da yine bu kişiden tahsil edilir. Bundan dolayı ödenmeyecek miktarın teklif edilmemesi gerekir.

İcradan Araba Alma Mantıklı Mı?

İcradan alınan araçların fiyatları nispeten daha düşüktür. İhaleye giren sayısı düşük olduğunda, araçlar çok daha uygun fiyata alınabilir. Fakat araçların detaylı incelenmesi ve hasarlarının ya da arızalarının olup olmadığı kontrol edilmelidir. Böylece alınacak araç, daha yakından tanınmış olur.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.