İcralık Arsa Alınır Mı?

Bankalara ya da farklı noktalara olan borçların zamanında ödenmemesi durumunda, karşıdaki kişi veya kurumların icra takibi başlatma hakları vardır. Bu işlem sonunda borçlu kişiye ait olan ev, depo, arsa ve benzer varlıklar haczedilir ve daha sonra bunlar satışa çıkarılır. Peki, icralık arsa alınır mı? İcralık arsa almanın riskleri var mıdır, icralık arsa almak mantıklı mı? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

İcralık Arsa Alınır Mı? Avantajları Nelerdir?

İcra edilen arsaların satışları, ticaret kanunundaki ilgili hükümlere göre yapılır. Dolayısıyla da bu işlem için takip edilmesi gereken önemli prosedürler vardır. Bu prosedürlerin sonunda icra ile alınan arsanın satışı, açık arttırma ile yapılır. Böylece söz konusu arsa en yüksek fiyatı veren kişiye satılır.

İcralık arsa alınır mı konusunda insanların merak ettikleri farklı hususlar vardır. Öncelikle bu işlemin bir takım avantajları olduğunun, fakat bu avantajların her zaman geçerli olmadığının bilinmesi gerekir. Bu şekilde satılan arsaların fiyatlarının daha düşük olduğunu söylemek yanlış olmaz. Genel itibariyle de normal değerinden daha düşük rakamlara satılır. Fakat çok değerli bir arsa olduğunda durum değişir ve belki de açık arttırmadaki rekabetten dolayı normalin dahi biraz daha üzerine satılabilir. Bu bakımdan icra edilen arsanın alınmasının son derece mantıklı olduğu söylenebilir.

İcralık Arsa Almanın Dezavantajları Var Mıdır?

Bu şekilde arsa almak, dışarıdan bakıldığında son derece mantıklı gibi gözükebilir. Fakat işin aslı öyle değildir. Yukarıda da belirtildiği gibi bu işlemler ilgili kanunlara göre yapılır. Bu durum da icralık arsa alınır mı sorusuna verilen cevabı fazlaca etkiler. Öncelikle bahse konu prosedürlerin mahkeme denetimine açık olduğunun bilinmesi gerekir. Yani arsası icra edilen kişi veya kişiler, söz konusu prosedürlerdeki hataları gerekçe göstererek ihalenin iptalini isteyebilir. Böyle bir durumda satılan arsanın satışının baştan yapılması söz konusu olacaktır. Bu da aldığınız arsanın her an elinizden çıkması anlamına gelir.

Bütün bunlar birlikte değerlendirildiğinde, riskleri de göz önüne alarak icradan arsa alınabilir. Fakat risklerin her zaman göz önünde bulundurulması gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.