İhtiyaç Kredisi Kaç Gün Ödenmezse Yasal Takibe Düşer?

Bankalardan alınan ihtiyaç kredileri, daha önceden belirlenmiş olan ödeme planına göre ödenmelidir. Eğer borçlar ödenmez ise bu defa farklı bir prosedür uygulanmaya başlar ve bankalar alacaklarını bu şekilde tahsil etmeye çalışır. Bankaya borcu olan kişiler ihtiyaç kredisi kaç gün ödenmezse yasal takibe düşer şeklinde sorular sormakta ve uygulanacak prosedürün aşamalarını öğrenmek istemektedir.

İdari Takip ve Yasal Takip

Bankalar, ihtiyaç kredisi borcunun ilk 30 gün ödenmemesini genel olarak “unutma” olarak düşünürler. Yani müşteriler, günlük yaşamın koşturmacasından dolayı bu borcu ödemeyi unutmuştur. Bu süreçte birkaç defa hatırlatma mesajı ya da araması yapılır. Fakat 30 gün boyunca borç ödenmemiş ise bu defa bankalar, müşterinin borcu ödemediğini anlar ve buna göre hareket eder.

İlk 30 günden sonraki 60 gün boyunca ise yine banka tarafından bir takım hatırlatmalar ve uyarılar yapılır. Toplamda 90 gün bekleyen bankalar, bu süre sonunda idari takibi başlatırlar. Bu takipte, müşterilere son bir şans verilir ve borçlarını 7 gün içinde ödemeleri istenir. Müşteriler bu 7 günde de borçlarını ödemez ise bu defa yasal takip başlar. İhtiyaç kredi kaç gün ödenmezse yasal takibe düşer sorusunun cevabı bundan dolayı 97 gündür.

Yasal takibe düşüldükten sonra bankalar devreden çıkar ve müşteriler avukatlar ve icra memurları ile muhatap olmak zorunda kalır. Borcun durumuna göre haciz ya da farklı uygulamalar yapılır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz