İkinci El Araçlarda Kredi Yaş Sınırı Kaçtır?

Araç sahibi olmak isteyenlerin yüksek fiyatlardan dolayı farklı bir noktadan borç bulmaları ya da bankalardan kredi alması gerekiyor. Peki, bankalar ikinci el araçlar için kredi veriyor mu? Bankaların sadece 0 (sıfır) araçlar için kredi verdiğine dair bir inanış var. Bu doğru değildir ve bankalar, gerekli şartların sağlanması durumunda ikinci ele araçlar için de kredi vermektedir. Fakat ikinci el araçlarda kredi yaş sınırı uygulaması olduğunun da unutulmaması gerekiyor. Bu yazımızda, ikinci ele araç almak isteyen kişilerin merak ettiği yaş sınırı konusuna değineceğiniz.

İkinci El Araçlarda Kredi Yaş Sınırı Ne Anlama Geliyor?

Daha önce bankadan ikinci el araç için kredi almamış insanlar, bu ifadeyi duyduklarında tam olarak ne anlama geldiğini bilmeyebilir. İkinci el araçlarda kredi yaş sınırı, alınacak olan aracın belli bir modelin üstünde ve belli bir yaşın altında olması demektir.

Bankaların bu noktada farklı uygulamaları vardır ve bu uygulamalar zaman içinde değişkenlik gösterebilir. Aşağıda bazı bankaların bu noktadaki uygulamaları ile genel bilgiler verilmiştir. Fakat bunların değişme ihtimali olduğunu göz ardı etmeyin.

Akbank

İkinci el araç kredisi için Akbank’ı tercih ettiğinizde, almanız gereken aracın en fazla 5 yaşında olması gerekiyor. Banka, uzun yıllardır bu şartı uygulamakta ve yaşı daha büyük olan araçlar için kesinlikle kredi vermemektedir.

Garanti Bankası

Garanti Bankası tarafından yapılan uygulama ise seçeceğiniz vadeye göre farklılık göstermektedir. Yani net bir kural olmayıp, vade ile araç yaşı arasında ters bir orantı vardır. Aracın yaşı düştükçe vadeyi daha uzun seçebilirsiniz. Bankanın uygulaması ve ikinci el araçlarda kredi yaş sınırı şu şekildedir:

  • 24 ay vade ile 7 yaşına kadar olan araçlar
  • 36 ay vade ile 6 yaşına kadar olan araçlar
  • 48 ay vade ile 5 yaşına kadar olan araçlar alınabilir.

Yapı Kredi Bankası

Bu noktada en esnek bankalardan birisi Yapı Kredi olup, buradan 10 yaşına kadar olan araçlar için kredi kullanabilirsiniz. Fakat araç yaşı büyüdükçe faiz oranlarının artma ihtimali olduğunu da unutmamak gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.