İnşaat Halindeki Eve Konut Kredisi Çekilir Mi ?

Konut kredileri kullanılırken eksperler tarafından konutun değeri belirlenir ve bankanın belirlediği politikaya göre bunun %75 ile %80’i kredi olarak müşterilere verilir. Geriye kalan kısmın ise peşin olarak ödenmesi gerekir. Bu prosedürü hemen herkes bilmektedir. Fakat insanlar inşaat halindeki eve konut kredisi çekilir mi sorusunun cevabını aramaktadır.

İnşaat halinde olan bir konuta kredi kullanılması mümkündür fakat bunun bazı şartları vardır. Banklara inşaat halinde olan bu yapılara eksper göndermekte ve hem konutun fiyatı belirlenmekte hem de inşaatın ne kadarının tamamlandığı tespit edilmektedir. Eğer inşaatın %80’i ya da daha fazlasının tamamlandığı eksper raporunda belirtilir ise bankaların büyük kısmı kredi vermektedir. Fakat daha az bir oranı tamamlanması durumunda ise bankalar genellikle kredi talebini reddetmektedir.

Hiç Başlamamış Konuta Bankalar Kredi Verir Mi?

Bankaların konut kredilerine bakışı ve inşaat halindeki eve konut kredisi çekilir mi sorusunun yanıtı yukarıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır. Bunun haricinde insanlar hiç başlamayan bir konut için kredi çekilip çekilmeyeceğini de merak etmektedir. Böyle durumlarda kişilerin, inşaat şirketi ile anlaşmalı banka var ise ona başvurması gerekmektedir. Anlaşmalı olan bankalar böyle durumdaki bir müşteriye dahi kredi vermektedir. Fakat inşaat şirketi ile anlaşmalı banka yok ise talep muhtemelen reddedilecektir. Müşterilerin bu hususa çok fazla dikkat etmesi ve planlarını da buna uygun olarak yapması gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.