İpotekle Kredi Veren Bankalar

Kredi notu, bankalar için çok önemli bir ölçüttür ve bu notun düşük olması, bankacılık ürünlerinden yararlanmayı tam olarak engellemese dahi kısıtlamaktadır. Sicil notu düşük olan kişilerin talepleri genellikler reddedilmekte ve bundan dolayı da insanlar maddi olan ihtiyaçlarını giderememektedir. İpotekle kredi veren bankalar ise bu noktada insanların yardımına yetişmekte ve onların sorunlarını çözmektedir. Bu yazımızda, söz konusu bankalar hakkında merak edilen bütün sorulara cevap bulabilirsiniz.

Sicili Kötü Olanların Kredi Kullanma Yöntemleri

İnsanların bankalarla olan ilişkilerinin tamamı kayıt altındadır. Çekilen krediler, ödenen faturalar, geciktirilen taksitler ve benzer işlemler, kişilerin kredi notlarını oluşturur. Kredi notu düşük olan kişilerin izlemesi gereken iki farklı seçenek vardır. Bunlardan ilki yüksek bir gelire ve kredi notuna sahip olan kişinin kefil olarak gösterilmesidir. Fakat bu durum herkes için mümkün değildir çünkü insanlar borçlu kişilere kefil olmak istememektedir. Diğer seçenek ise ipotekle kredi veren bankalar olup bunun için de kişilerin teminat olarak göstermeleri gereken bir değer, gayrimenkul olmalıdır.

İpotekteki mantık, ilgili kişi borcunu ödemez ise teminat olarak gösterilen gayrimenkulün bankaya geçmesidir. Bundan dolayı söz konusu gayrimenkulün değeri ne kadar ise kişilerin kullanabileceği kredi miktarı da bununla orantılıdır. Kredi başvurusu yaparken bu hususa dikkat edilmesi gerekiyor. Bir diğer önemli ayrıntı ise eğer ipotek söz konusu olursa kredinin son taksiti ödenene kadar insanların ilgili yapıyı satmaları mümkün değildir.

İpotekle Kredi Veren Bankalar ve Şartları

İpotekle kredi veren bankalar tarafından istenen şartlar farklılık göstermektedir. Fakat genel olarak ipotek olarak gösterilen gayrimenkul için bir eksper görevlendirilir ve bu kişi tarafından ilgili yapının değeri belirlenir. Verilecek maksimum kredi de bunun %80’i kadar olmaktadır. Daha fazla kredi verilmesi söz konusu değildir. İmarlı bir arsa teminat olarak gösterilirse bunun da %50’si kadar kredi kullanımına izin verilmektedir.

Garanti Bankası, QNB Finansbank, Ziraat Bankası ve diğer önemli bankalar tarafından bu şekilde kredi verilmektedir. Vade 48 aya kadar iken faiz oranı ise dönemsel olarak değişmektedir. Kişiler kendi durumlarına göre bu bankalardan istediklerini tercih edebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.