İş Bankası Kredi Yapılandırma Nedir? Nasıl Yapılır?

Ülkemizin en köklü kurumlarından birisi olan İş Bankası, müşterilerine farklı kolaylıklar sağlayan hizmetleri de verir. Bu hizmetlerden birisi de kredi borçlarının daha kolay şartlarda ödenmesini sağlayan kredi yapılandırmadır. Bu yazımızda, İş Bankası kredi yapılandırma nedir, nasıl yapılır, avantajları nelerdir, yapılandırma sürecinde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir sorularına cevap vereceğiz.

İş Bankası Kredi Yapılandırma Nedir?

Kredilerin maliyetlerini düşürmek ya da ödenmesini daha kolay hale getirmek için yapılacak işleme kredi yapılandırma denir. Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların birçoğu bu hizmeti verdiği gibi İş Bankası da bu hizmeti vermektedir.

Yapılandırma yapmak için iki farklı seçenek vardır. Bunlardan birincisi kredi maliyetlerinin düşmesidir. Örnek vermek gerekirse siz kredinizi belli bir süre önce %2,5 oranında bir faizle kullanmışsınızdır. Bir süre sonra ise faizler %1,7’ye kadar düşmüştür. İşte burada İş Bankası kredi yapılandırma işlemi yapılır. Böylece kalan taksitler üzerindeki faiz maliyeti düşürülür. Bu işleme başvurulacak bir diğer durum ise kredi taksitlerinin ödenmesinde yaşanan zorluktur. Mali durumunuz kötüleşmiş ve kredi taksitlerini ödemekte zorlanıyorsanız, yapılandırma yoluna gidebilir ve böylece yeni bir ödeme planı oluşturabilirsiniz.

İş Bankası Kredi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

İş Bankası, müşterilerine bu imkanı genellikle sunar. Fakat bazen kredi maliyetlerinin yüksek olması ya da bankanın farklı nedenlerden dolayı kredi noktasında muslukları biraz kısması durumunda, bu hizmetin verilmemesi de söz konusu olabilir.

Banka tarafından böyle bir imkan verildiğinde, İş Bankası kredi yapılandırma için banka şubesine gitmeniz ve buradaki personel ile görüşmeniz gerekir. Bu görüşmede sizin kredi notunuz, kalan taksit sayınız ve krediyi kullandığınız faiz oranı dikkate alınır. Bu aşamadan sonra size bir ödeme planı sunulur. Bu ödeme planı sonucunda faizlerin değişimine göre kredi maliyetiniz artabileceği gibi azabilir de.

Başvurunuzu buradaki personel üzerinden bankaya yaptıktan sonra banka kısa bir süre değerlendirme sürecine girer. Bu aşamadan sonra ise başvurunuz kabul edilirse, eski kredi borcunuz tamamen kapatılır ve yeni bir kredi için ödeme planı hazırlanır. Böylece kredi yapılandırmasını tamamlamış olursunuz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz