İş Bankası Vadeli Dolar Hesabı Nedir? Nasıl Açılır?

Günümüzde insanlar için; yatırım seçenekleri nelerdir, hangi yatırım daha avantajlıdır soruları merak konularındandır. Yatırım alternatiflerinden biri olan kazancın yabancı paraya çevrilmesi de çok tercih edilen seçenekler arasındadır. Geliri ile dolar alımı yapan kişiler kur farkından oluşan değer kaybını önlemek istemektedirler. Bundan dolayı bankalarda vadeli dolar hesabı açarak birikimini bu şekilde değerlendirmektedirler. İş Bankası vadeli dolar hesabı ile müşterilerine hizmet veren bankalardan biridir.

 İş Bankası Vadeli Dolar Hesabı Özellikleri Nelerdir?

Vadeli tevdiat döviz hesabı ile müşteriler birikimlerinden vade sonunda kazanç elde ederler. Vadeli Türk Lirası mevduat hesabında olduğu gibi vadeli dolar hesabında da vade seçenekleri vardır. Müşteriler seçenekler arasından kendine uygun olanı seçebileceği gibi kendi belirlediği gün sayısı kadar da vade oluşturulabilir. İş Bankası vadeli dolar hesabı açan kişiler belirlenen vade süresince parasını kullanamaz. Vade bitiminde parasını kullanabileceği gibi faiz sebebiyle ekstra gelir elde etmiş olur.

İş Bankası vade seçenekleri 1 ay, 3 ay, 6 ay,1 yıl, 2 yıl, 3 yıl ya da müşterinin belirlediği gün sayısı şeklindedir. Piyasa koşullarına göre belirlenmiş faiz, müşterinin yatırmış olduğu miktara göre değişebilmektedir.

  • 100 bin dolar altında vadeli hesap açan müşteri vade süresine göre %1,75 ile %2 arasında,
  • 100 bin dolar üstünde vadeli hesap açan müşteri vade süresine göre %1,80 ile %2,10 oranında faiz alabilmektedir.

Hesap açabilmek için gerekli asgari tutar ise 1000 Dolardır.

İş Bankası Vadeli Dolar Hesabı Nasıl Açılır?

İş Bankası vadeli dolar hesabı açmak isteyen müşteriler bankanın en yakın şubesine gidebileceği gibi internet üzerinden de bunu gerçekleştirebilmektedir. Aynı zamanda İş Bankası bankamatikleri, telefon şubesi ya da İşCep uygulaması da hesap açabilme seçenekleri arasındadır.

Vadeli hesabını oluşturan müşteri vade sonunda hesabını kapatmamış ya da herhangi bir talimat vermemişse hesap açma işlemi yenilenir. Aynı vade üzerinden güncel faiz oranlarıyla hesap tekrar açılmış olur.

Vade sonunda birikmiş faiz TL olarak bankamatikten çekilebilir. Efektif olarak ise dolar ödeyen bankamatikten para çekilebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.