İş Başvurularına Neden Geri Dönüş Yapılmaz?

Üniversiteden yeni mezun odunuz ya da lise mezunusunuz, kendinizi üst düzey geliştirdiniz ve oldukça güçlü bir özgeçmiş oluşturduğunuzu varsayalım. Çevredeki birçok firmaya yapmış olduğunuz iş başvurularından kesin olarak bir geri dönüş bekliyorsunuz ancak hiç kimse bu kadar güçlü bir özgeçmişiniz olduğu halde size geri dönmüyor mu?

İşte bu problem aslında içinden çıkılmayacak kadar karmaşık ancak ufak izahlar ile çok da mantıklı bir tercihin sonuçları olabilir. Sizlere bu olumsuz duruma neden olan belli başlı konulardan söz etmek istiyorum. Bu durumun oluşmasına sebep olan en önemli etkenlerden bir tanesi sizin başvurduğunuz pozisyondan çok daha ileri seviye bir bilgi birikimine sahip olduğunuz gerçeğidir.

Firmalar bazı zamanlar fazla riske girmek istemez ve o pozisyon için yeterli olabilecek adayları işe almayı tercih eder. Çünkü o pozisyondan çok daha iyi bir pozisyondaysanız ve buraya iş başvurusu yaptıysanız bir gün bu mesleğin sizi tatmin etmeyeceğini düşündüklerinden dolayı ve burayı kolayca bırakabileceğinizden dolayı sizleri bu pozisyona uygun görmezler ve aramazlar. Bu demek değildir ki siz burası için yetersiz bir donanıma sahipsiniz. Bu yanlış değerlendirmelerden kesinlikle uzak durun ve iş arama mücadelenizi kesinlikle kaybetmeyin. Bir diğer çağırılmama sebeplerinden biri de özgeçmişinizdeki teknik bazı hatalar olabilir. Örneğin özgeçmişinizde özel isimlerin ilk harflerini büyük yazdıysanız ya da resim bölümüne gelişigüzel günlük hayatınızdan bir resim koyduysanız özgeçmişinizi değerlendiren ekip sizi ciddiyetsiz olarak değerlendirebilmekte ve bu durum da sizin görüşmeye çağırılmanıza engel bir durum oluşturabilmektedir.

Bunun yanı sıra başvurmuş olduğunuz pozisyona göre çok daha yüksek bir maaş beklentisi içinde olan adayları da görüşmeye çağırmak istemeyen insan kaynakları ekibi böylelikle değerli vaktinizi çalmamış olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.