İş Bulma Teknikleri Nelerdir?

Çalışma çağına gelen nüfusun en büyük problemlerinden biri şüphesiz yeni ve düzenli bir iş bulmak ve bu işten kendini geçindirebilecek kadar bir para kazanıp hayatını devam ettirmektir. Aslında iş bulmak kolay bir şeydir ancak kişinin istediği ve hayalini kurduğu işi yapabilmesi bir takım özellik ve yetenekler gerektirmekte olup o kişinin donanımlı olması oldukça önemli bir etkendir.

Lise ya da dengi mezunu olan kişilerin iş piyasasında en çok kendi işyerlerini açtıklarını ve ticarete atıldıklarını gözlemlemekteyiz. Ancak daha üst bir öğrenim kademesinden mezun olan kişiler genellikle yönetim, üst düzey hizmet ya da memur gibi kadrolar ile biraz daha iyi koşullar altında yine de memnun olmayarak çalışmaya devam etmektedirler.

Yeni bir iş bulmak önceden iş deneyimi olan kişiler için oldukça kolay olsa da ilk defa düzenli bir işe girecek olan kişiler için tam bir zulümdür. Deneyim ve tecrübe sahibi olmayan kişiler genellikle işverenler tarafından tercih edilmezken o alan ile ilgili daha önceden bir deneyimi olan kişiler aktif bir şekilde iş kolunda verimli olarak çalışabilmektedir. Çalıştığı kurumdan bir an önce ayrılmak isteyenler ya da işe zorla giden kişiler için bazı iş bulma tekniklerini açıklığa kavuşturduk.

Hayaliniz kurduğunuz bir sektörde çalışabilmek için öncelikle özgeçmişinizi gözden geçirmeniz gerekmektedir. Özgeçmişinizi daima güncel tutarak ve kişisel gelişim anlamındaki sertifikasyon programlarına katılarak özgeçmişinizi daha iyi bir hale getirebilir ve daha güzel iş fırsatlarını yakalayabilirsiniz. İş arama sitelerinde mesai harcayarak da bir takım iş kolları hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. İş arama sitelerindeki iş arama filtrelerini de etkin bir şekilde kullanarak aradığınız işe nokta atışı yapabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz