İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları Nelerdir ? Kimler Başvurabilir Nasıl ?

İşini farklı nedenlerden dolayı kaybedenler, yeni bir iş bulana kadar işsizlik maaşından yararlanabiliyorlar. Her ne kadar maaş miktarı yüksek olmasa da işsiz kalınan bir dönem için son derece önemli bir miktardır. İşsizlik maaşı başvuru şartları sağlandığı takdirde bu maaşı herkes alabilir.

İşsizlik Maaşı Başvuru Şartları

İşsizlik maaşına başvuru yapılabilmesi için gerekli olan şartların başında kişilerin işlerini kaybetmiş olması gerekiyor. Fakat burada çok önemli bir ayrıntı vardır. Kişilerin işlerinden kendi isteklerinin dışında çıkartılmış olması ya da işyerinin tamamen kapanmış olması gerekmektedir. Yani kişiler eğer kendi istekleri ile işten çıkarlar ise bu kişilere işsizlik maaşı ödemesi yapılmamaktadır.

Bir diğer şart ise kişilerin işten çıkarılmadan, 120 gün boyunca prim ödemesi yapmış olması gerekiyor. Ayrıca son 3 yıl içerisinde en az 600 gün sigortalı olarak çalışılması zorunluluğu da vardır. Eğer bahsedilen bu şartlar sağlanırsa 10 aya kadar işsizlik maaşı alınabilir.

İşsizlik Maaşına Nereden Başvuru Yapılmalıdır?

İşsizlik maaşı başvuru şartları tam olarak sağlanıyor ise en yakın İŞKUR müdürlüğüne gidilerek başvuru yapılabilir. Ayrıca İŞKUR’un resmi web sitesi üzerinden de başvuru yapmak mümkündür.

İşsizlik maaşı belirlenirken asgari ücret dikkate alınmaktadır ve brüt asgari ücretin %40 ile %80’i arasında değişen oranlar işsizlik maaşı olarak verilmektedir. Bu da kişilerin 711 TL ile 1.422 TL arasında işsizlik maaşı alacağı anlamına gelmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz