İşyeri Açmak İsteyene Kredi Veren Bankalar

İş sahibi olmak isteyenlerin alternatiflerinden birisi, iş yeri açmaktır. Bunun içinse ciddi bir sermaye gerekir. Cebinde parası olmayanlar ise bu sermayeyi kredilerle sağlayabilir. Bu yazımızda iş yeri açmak isteyene kredi veren bankalar hakkında genel bilgiler vereceğiz. Böylece siz de hayalinizdeki iş yerini kolay bir şekilde açabilecek ve işsizlikten kurtulma imkanı yakalayacaksınız.

İşyeri Açmak İsteyene Kredi Veren Bankalar Hangileridir?

Ülkemizde üretimi ve istihdamı arttırmak için devlet tarafından farklı desteklemeler verilmektedir. Bunlardan birisi de iş yeri açmak isteyenler için verilir. Farklı kurumlar ve bankalar tarafından verilen söz konusu desteklemeler sayesinde insanlar iş yeri sahibi olabilme imkanını yakalayabilir. Söz konusu kurumlardan öne çıkanlar şu şekildedir:

  • KOSGEB
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı
  • TÜBİTAK
  • Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı
  • Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı

Yukarıda yer alan kurumlar, iş yeri açmak isteyene kredi veren bankalar aracılığıyla bu destekleri iletir. Dolayısıyla da kurumların direkt olarak para vermesi gibi bir durum söz konusu değildir.

KOSGEB, bu listenin en dikkat çekici kurumudur. Verdiği faizsiz ve hibe kredilerle dikkat çeker. Fakat bunun için bazı şartların sağlanması gerektiğinin unutulmaması gerekir. KOSGEB, destekleme için kurulmuş bir kurum olup, kredi verme şekli alışılmışın dışındadır. Fakat kredilerin son derece cazip olmasından dolayı her dönem yoğun ilgi olduğu söylenebilir. KOSGEB ve diğer kurumlar, anlaşmalı bankalar aracılığıyla bu kredileri verirler ki, ülkemizde faaliyet gösteren bankaların birçoğuyla anlaşmalı olduklarını söylemek yanlış olmaz. Fakat genel itibariyle kamu bankaları olan Halkbank, Vakıfbank ve Ziraat Bankası aracılığıyla bu desteklemeler verilir.

İhtiyaç Kredisi İle İş Yeri Açılabilir?

İş yeri açmak isteyene kredi veren bankalar konusunda ihtiyaç kredileri de fazlaca yer tutar. Bilindiği gibi bahse konu krediler, istenilen her alanda kullanılabilir. Dolayısıyla da insanlar, bankalardan alacakları ihtiyaç kredileri ile iş yeri sahibi olabilir. Fakat bunun için yüksek bir kredi maliyetinin altına girileceği unutulmamalıdır. Son dönemdeki faizlerin yüksekliği de dikkate alındığında, iş yeri açmak isteyenlerin devlet destekli kredilere yönelmesi daha mantıklı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.