Kadın Girişimcilere Destek Veren Kuruluşlar Nelerdir ?

Kadınlara ekonomik hayata girmesi için destek veren kurumların sayısı oldukça fazladır. Söz konusu kuruluşlar, kadın girişimcilere farklı alanlarda kolaylık sağlamaktadır. Kredi kullanımından girişimcilik eğitimlerine varıncaya bir dizi konuda, bu kurumlar pozitif ayrımcılık uygular. Kadın girişimcilere destek veren kuruluşlar bu bakımdan çok önemli bir görevi yerine getirmektedir.

Kadınlar, hayallerinde olan mesleği yapabilmek ya da daha önce geliştirdikleri bir projeyi hayata geçirmek istediklerinde bu kuruluşlardan yardım alabilir. Bahsedilen kuruluşlar normalde herkese destek vermesine karşın, kadınların başvurularında bir takım kolaylıklar sağlar.

Kadın Girişimcilere Destek Veren Kuruluşlar ve Sağladıkları Kolaylıklar

Kadınların projelerini hayata geçirmelerinde destek veren kuruluşlar şunlardır:

  • KOSGEB
  • TOBB
  • Bankalar
  • Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı

Yukarıda belirtilen ve kadın girişimcilere destek veren kuruluşlar bunu farklı şekillerde yapmaktadır. Hepsinin farklı bir çalışma sistemi vardır fakat bunlardan KOSGEB tarafından sağlanan destek çok daha fazladır. KOSGEB, kadın girişimcilerin iş kurma girişimlerini desteklerken hibe ya da faizsiz kredi desteği vermektedir. Bu krediyi kullanarak iş sahibi olan kadım girişimci sayısı oldukça fazladır ve bu sayı sürekli olarak artmaktadır. Fakat yapılacak işin, KOSGEB tarafından desteklenen alanlarda olması çok önemlidir.

Kadınlara destek veren diğer kurumlardan bankalar kredi noktasında bunu yaparken, TOBB eğitimler vererek destekleme yapmaktadır. Bu eğitimler il ve ilçe merkezlerinde ücretsiz olarak verilmektedir. Böylece kadın girişimciler daha profesyonel bir şekilde hareket edebilmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.