Kara Listede Kredi Veren Bankalar

Bankacılık işlemleri, kişilerin kredi notlarının belirlenmesinde kullanılmaktadır. Bu noktada yapılan bütün işlemlerin dikkate alındığı bilinmektedir. Taksit ödemesi, mevcut krediler, geciken taksitler ve daha pek çok işlem insanların kredi notlarını oluşturmaktadır. Bu yazımızda kara listede kredi veren bankalar hakkında ayrıntılı bilgi vereceğiz. Kara liste nedir? Kimler bu listede yer alır? Kara listedeyken kredi kullanmak mümkün mü? Bu sorunların cevabını öğrenmek istiyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Kara Liste Nedir?

Kara liste diye bir tabir gerçekte yoktur. Bu ifade, yasal takibe düşen müşteriler için kullanılmaktadır. Kredi borçlarını zamanında ödemeyen ve bankanın tüm uyarılarına rağmen bu durumu devam ettiren kişilerin borçlar, yasal olarak faaliyet gösteren icra daireleri üzerinden talep edilir. Bu duruma düşen kişiler, bankalar için artık sakıncalıdır ve bunların bankacılık işlemleri direkt reddedilir. Bundan dolayı da söz konusu durumda olan kişilere kara listede denilir.

Kara listede kredi veren bankalar ifadesi de söz konusu kişilere kredi veren bankaları nitelemek için kullanılır. Fakat bir döneme kadar bankaların bu tür kişilere kredi vermesi yasaktı. Hatta kredi taleplerini onaylayan bankalar ceza dahi alma riski ile karşı karşıyaydı. Bundan dolayı da söz konusu duruma düşen kişiler için bankacılık defteri tamamen kapanmış sayılırdı ki bu durum 5 yıl kadar devam ederdi.

Kara Listede Kredi Veren Bankalar Var Mı?

Kara listede kredi veren bankalar, geçmişte yoktu fakat son dönemde yaşanan bazı gelişmelere bağlı olarak söz konusu yasak konusunda belirgin bir yumuşama olduğu görülmektedir. Ekonomideki dalgalanmadan dolayı insanlar borçlarını ödemede zorlandı ve buna bağlı olarak yaklaşık 5 milyon civarında insan bu listeye girdi. Bundan dolayı da yeni bir düzenleme yapılarak, kredi noktasındaki bütün inisiyatif bankalara bırakıldı.

Bankalar tarafından izlenen politikalar incelendiğinde, öncelikle kendilerini garantiye alma durumu olduğu görülecektir. Benzer bir durum, kara listedeki kişiler için de geçerlidir. Bu kişilerin kredi kullanması için ya teminat göstermesi ya da kefil bulması gerekmektedir. Bu şartları sağlayan kişilerin bazı bankalar kredi taleplerini onaylamaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz