Kara Listeden Çıkmak için Öneriler

Bankalar, insanların maddi anlamdaki sıkıntılarını kredi kartları ve kredi seçenekleri ile gidermektedir. Fakat verilen bu hizmetler üzerinden gelir elde ettiğinin de unutulmaması gerekir. Bu gelirin garanti altına alınması için bankalar, kara listede bulunan kişilerin taleplerini kabul etmez. Bu yazımızda kara listeden çıkmak için öneriler vereceğiz ve böylece kara listede bulunan kişilerin de bankaların kredilerinden nasıl yararlanacağını göstermiş olacağız.

Kara Liste Nedir?

Bankacılık işlemlerinin tamamı kayıt altına alınır ve bunlar bir arşivde saklanır. Günümüzde internet teknolojisinin geldiği nokta dikkate alındığında, söz konusu arşive kurumların ulaşmasının son derece kolay olduğunu söyleyebilir. İşte insanların son 5 yıl içinde yaptıkları bankacılık işlemlerinin değerlendirilmesi sonucunda oluşan nota, kredi notu denir.

Kredi notu, yapılan işlemlere göre yükselebilir veya düşebilir. Bu not ne kadar düşük olursa, kredi almak da o kadar zor olacaktır. Kredi alamayacak notlar, kara liste olarak tanımlanır. Bu listede olan kişilerin kredi kullanması kesinlikle mümkün değildir. Bundan dolayı kara listeden çıkmak için öneriler, kişiler açısından son derece önemlidir.

Kara Listeden Çıkmak İçin Öneriler Nelerdir?

Kara listeden çıkmak için atılması gereken adımlar genel olarak şu şekildedir:

  • Banka hesabında sürekli para bulundurma ve hareketli bir hesaba sahip olma
  • Kullanılan kredi kartı varsa bunun aktif olarak kullanılması ve düzenli olarak ödenmesi
  • Diğer bankacılık işlemlerinin düzenli ve doğru bir şekilde yapılması
  • Bankanın aktif olarak kullanılması
  • Mevcut borçların kapatılması

Burada bahsedilen hususların tamamı, aynı zamanda kredi notunu yükseltmeye de yarar. Kara listeden çıkmak için öneriler listesinde de yer almasına rağmen, bunların tamamı uygulansa dahi kara listeden çıkılamaması, söz konusu olabilir. Çünkü sadece kredi borcundan dolayı yasal takibe uğrayanlar bu listeye alınır ve listede 5 yıl kalmaları sağlanır. Bir anlamda dolaylı ceza verilir ve bankalar bu konuda esneklik göstermezler.

Kara listeye düştükten birkaç yıl sonra ipotek ve kefil gösterilerek kredi talep edilebilir. Talep edilen miktarın düşük olması gerektiği unutulmamalıdır. Eğer bankalar kredi verir ve bu kredi zamanında ödenirse, kara listeden çıkma sürecinin hızlandığı söylenebilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.