Katılım Bankacılığı Nedir?

İslami konuda hassasiyetleri olan insanlar, normal bankaların faizli işlem yapmasından dolayı bu bankalarla çalışmamaktadır. Buradan ortaya çıkan ihtiyaç üzerine, faizli işlem yapmayan bankalar kurulmuş ve katılım bankacılığı denilen yöntemlerle faaliyetlerini sürdürmeye başlamışlardır. Katılım bankalarının diğer bankalardan farklı nedir? İşleyişlerinde ne gibi farklılıklar vardır? Bu soruların cevaplarını ve diğer ayrıntıları yazımızda bulabilirsiniz.

Katılım bankalarının çalışma prensipleri, isimlerinde bulunan “katılım” sözcüğüyle direkt olarak ilgilidir. Bu bankalar, kar ve zarara katılma şartıyla müşterilerinden ve farklı alanlardan fon bulmakta ve bu şekilde faaliyetlerini sürdürmektedir. Faaliyetlerinde kesinlikle diğer bankalarda olan faizli işlemler bulunmamaktadır. İşlemler arasında benzerlik olsa da katılım bankaları, İslami usullerin dışına çıkmamaktadır ve bu da mütevelli heyeti tarafından denetlenmektedir.

Katılım Bankacılığı ve Kredi Hizmetleri

Katılım bankaları tarafından verilen hizmetlerin faizsiz olması, krediler noktasında nasıl bir yol izlediklerinin merak edilmesine neden olmaktadır. Katılım bankacılığı, kredilerini faizsiz olarak vermektedir fakat vade farkı ya da kar payı adı ile kredinin ödenmesinde ekstra ücret talep etmektedir. Bu yönüyle, diğer bankalardan çok fazla farkı yoktur.

Katılım bankaları, kredi verirken müşterilerine kesinlikle nakit para vermemektedir. Bunun yerine, müşterileri tarafından alınmak istenen ürün ya da hizmet, banka tarafından satın alınmakta ve taksitli olarak tekrar müşteriye satılmaktadır. Ev, konut ve ihtiyaç kredilerinde durum bu şekildedir. Bunun nedeni ise İslami usullere uyumdur. Diğer türlü verilecek olan kredilerde faiz söz konusu olacağı için banka böyle bir yola girmemektedir.

Katılım Bankacılığı ve Kar Payı

Katılım bankacılığı ile ilgili gündeme gelen terimlerden birisi de kar payıdır. Bazı kişiler, bunun direkt olarak faiz olduğunu iddia etse de durum böyle değildir. Katılım bankaları, gelir elde etmek için farklı yollar kullanmaktadır ve bu yollar ile kar elde edilmesi kesin değildir. Yani bankanın zarar etmesi de söz konusu olabilir. Fakat bankalar, riskin aşağılara çekildiği durumlarda işlem yapmakta ve bu sayede sürekli kar elde etmektedir. Bundan dolayı da kar ve zarar durumu değil tamamen kar durumu söz konusudur. Yapılan işlemlerin, İslami fetvalara uygun olduğunun da altının çizilmesi gerekiyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.