Kıdem Tazminatı Büyük Reform

Uzun zamandır gündemde olan kıdem tazminatı konusunda, köklü bir reforma yapılacağı duyuruldu. Bir süredir tartışılan ve hatta tamamen kaldırılacağı dahi iddia edilen bu uygulamanın kaldırılmayacağı ve yeniden düzenleneceği açıklandı. Yapılacak olan reform nasıl olacak? Çalışanlar kıdem tazminatını ne kadar süre sonra alabilecek? İşinden istifa edenlere de bu hak verilecek mi? Bu soruların cevabı yazımızın devamında yer almaktadır.

Mevcut Sistemde Kıdem Tazminatı Uygulaması

Çalışanları yakından ilgilendiren bu reformun detaylarını tam olarak aktarmadan önce, eski sisteme dair detaylar verilmesi, karşılaştırılma yapılması açısından yararlı olacaktır. Eski yani şuanda yürürlükte olan sisteme göre çalışanların kıdem tazminatını alabilmesi için aynı işyerinde en az 1 yıl çalışması gerekiyor. Daha kısa süre çalışan kişilere bu tazminat ödenmiyor. Ayrıca tazminatı almanın bir diğer önemli şartı, işveren tarafından işten çıkarılmaktır. Yani istifa eden kişilere bu hak verilmemektedir.

Mevcut sisteme yönelik yapılan eleştirilerden birisi de firmaların kıdem tazminatı için kaynak ayırmamasıdır. Böyle olunca çok sayıda çalışana aynı anda tazminat ödenmesi zor oluyor ve bazı sorunlar ortaya çıkıyor. Söz konusu sorunların çözümü için ise mahkemelere başvuruluyor ki bu da mahkemelerde aşırı yoğunluk olmasına neden olmaktadır.

Kıdem Tazminatı Reformuna Ait Detaylar

2019 yılı Cumhurbaşkanlığı Programı içerisinde yer alan reform sayesinde, kıdem tazminatı konusunda köklü değişiklikler yapılacak. Bu konuyla ilgili detaylar yeni yeni belli olmaya başlamasına rağmen tam bir netlik olmadığının vurgulanması gerekiyor.

Şuana kadar belli olan detaylar ise şu şekildedir:

  • Çalışanlara tazminat ödenmesi için gerekli olan 1 yıl şartı kaldırılıyor. Böylece 1 gün dahi çalışanlar bu tazminatı almaya hak kazanacak.
  • İstifa edenlere de tazminat ödenecek.
  • Firmalara kıdem tazminatı olarak yapılacak ödemeler için kaynak ayırma zorunluluğu getiriliyor. Böylece tazminat konularının mahkemeye düşmeden halledilmesi hedefleniyor.
  • Sistem şeffaf bir yapıya sahip olacak ve çalışanlar biriken tazminatlarını öğrenebilecek.
  • Her yıl için çalışanların brüt maaşları, tazminat olarak ayrılacak.

Belli olmayan detaylar arasında ise tazminatın ne zaman ve nasıl çekileceği bulunmaktadır. Bu hususun da yakında belli olması bekleniyor.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.