Kıdem Tazminatı Fonu ve Tamamlayıcı Emeklilik Nedir?

Çalışanlar ile ilgili yakın zamanda yapılması planlanan farklı değişiklikler var. Bu değişikliklerden bir kısmı, direkt olarak çalışanların emekliliklerini etkilemektedir. Bir kısmı ise kıdem tazminatı ile ilgilidir. Uzun zamandır tartışılan bu değişikliklerin 2020 yılından önce hayata geçirilmesi ve 2020 yılından itibaren de uygulanmaya başlanması bekleniyor. Bu yazımızda kıdem tazminatı fonu ve tamamlayıcı emeklilik sisteminin nasıl olacağına dair bilgileri paylaşacağız.

Kıdem Tazminatı Fonu ve Tamamlayıcı Emeklilik Nedir?

Son dönemlerde ekonomide meydana gelen dalgalanmalardan sonra yeni adımlar atılmaya karar verildi. Bu adımlardan birisi de uzun süredir tartışılan BES ve kıdem tazminatıdır. Bilindiği gibi mevcut sistemde çalışanlar BES’e otomatik olarak dahil ediliyor, fakat isteyen sistemden çıkabiliyor. Kıdem tazminatı ise çalışanlara her 1 yıl için 1 maaş şeklinde ödeniyor. Fakat bunun alınabilmesi için çalışanların istifa etmemesi gerekiyor.

Yapılması planlanan kıdem tazminatı fonu ve tamamlayıcı emeklilik ile bu uygulamaların tamamen değiştirilmesi hedefleniyor. Buradaki temel hedef, insanların farklı bir noktadan daha emekli olabilmesidir. Öncelikle BES, yani bireysel emeklilik sistemi ile bu daha önce isteğe bağlı olarak sağlanmıştı. Fakat yapılacak yeni düzenleme ile birlikte bunun zorunlu hale getirilmesi planlanıyor. Her ne kadar ayrıntıları henüz netleşmemiş olsa da bu reform ile birlikte çalışanların maaşlarından bir bölümü BES için oluşturulacak fona aktarılacak. Buraya hem devlet, hem de işveren katkı yapacak. Burada biriken para ise 56 ya da daha yüksek bir yaşta emekli maaşı gibi kullanılmaya başlanacak. Genel hatları ile tamamlayıcı emeklilik bu şekilde. Fakat kesintinin ne kadar yapılacağı, işveren katkısının ne olacağı henüz belli değil.

Kıdem tazminatı fonu ve tamamlayıcı emeklilik sistemi, birbirine entegre olarak hayata geçirilecek. Kıdem tazminatı fonu da benzer şekilde biriktirilecek ve bu da emeklilikle birlikte kullanılmaya başlanacak. Buradaki fonların garantörlüğü devlet tarafından yapılacak. Fakat burada biriken para istenen zaman kullanılamayacak ve sadece belli şartlarda alınabilecek. Onun haricinde ise emekli olmadan bu paranın kullanılması söz konusu değil. Fakat burada belirtilen hususlarla ilgili henüz bir netlik yok. Çalışmalar devam etmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.