Kimler Dul ve Yetim Maaşı Alabilir ? Kimler Başvurabilir ?

Dul ve yetim maaşı, ölen bir sigortalının geride kalan çocuklarına ve eşine bağlanan maaşa verilen addır. Bu maaş, geride kalan kişilerin mağdur olmaması için bağlanmaktadır. Fakat bunun bağlanabilmesi için vefat eden kişinin sigortalı ya da emekli olması gibi bir zorunluluk vardır. Kimler dul ve yetim maaşı alabilir sorusunu sormadan önce bu şartın sağlanıp sağlanmadığına bakılması gerekiyor.

Kimler Dul ve Yetim Maaşı Alabilir?

Yukarıda belirtilen şart sağlandıktan sonra bu maaşı ölen kişinin çocukları, eşi, anne ve babası alabilir. Anne ve babasının alabilmesi için farklı şartlar bulunmaktadır fakat eş ve çocuklar için böyle bir durum söz konusu değildir.

Dul maaşı bağlanabilmesi için eşi vefat eden kişinin gelirinin olmaması gerekir. Bunun haricinde ise farklı bir şart yoktur ve gerekli başvurular yapıldığında kısa süre içerisinde dul maaşı bağlanır. Yetim maaşı için ise durum biraz daha farklıdır. Erkek çocuklarda yaş sınırı vardır. Eğitim görmeyen erkek çocukları bu maaşı 18 yaşına kadar, lisans öncesi eğitim görenler 20 yaşına kadar lisans eğitimi görenler ise 25 yaşına kadar bu maaşı alabilirler. Kız çocuklarında ise böyle bir şart yoktur ve bu kişiler evlenene kadar bu maaşı alabilirler.

Kimler dul ve yetim maaşı alabilir konusundaki bir diğer detay ise bağlanacak aylığın oranlarıdır. Eşe maaşın %50’si bağlanırken çocuklara ise %25’i bağlanmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.