KMH Nedir? Merak Edilen Bütün Detaylar

Bankaların insanların farklı ihtiyaçlarına etkili bir şekilde cevap verdiği farklı hizmetleri vardır. Bu hizmetlerden birisi de KMH kısaltmasıyla bilinmektedir. KMH nedir, ne işe yarar, herkes kullanabilir mi? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

KMH Nedir?

Ülkemizde faaliyet gösterene bankaların neredeyse tamamı tarafından KMH olanağı sağlanmaktadır. KMH, kredili mevduat hesabı ifadesinin kısaltılmış adıdır. Bu ifade size yabancı gelmiş olabilir, fakat banka hesabı olan çoğu kişi sizde bu hizmetten yararlanıyor olabilirsiniz. Bu hizmetin bir diğer adı da ek hesap adıyla bilinmektedir.

Ek hesap ya da kredili mevduat hesabı, vadesiz hesabınıza bağlı olarak çalışır. Bu hesap sayesinde paranız olmasa dahi harcama yapmaya devam eder ve hesabınızda para var gibi davranabilirsiniz. Genel olarak KMH nedir sorusunun cevabı bu şekildedir. Fakat bunun dışında farklı ayrıntılar da bulunmaktadır.

KMH Hesabının Özellikleri

Kredili mevduat hesabının özellikleri, insanların zor durumdaki nakit ihtiyacına cevap verecek şekilde geliştirilmiştir. Bu hesaba, hızlı kredi sistemi denilebilir. Vadesiz hesabınıza bağlı olarak çalışan KMH, vadesiz hesabınızdaki para bittikten sonra devreye girer. Devreye girmesi için özel bir başvuru yapmanız ya da talimat vermenize gerek yoktur. Sistem tamamen otomatik bir şekilde işlemektedir.

Paranız bittiğinde bu hesap üzerinden otomatik ödemelerinize devam edebilir, havale ve EFT gibi farklı bankacılık işlemleri yapabilirsiniz. Hatta ATM’den nakit olarak para dahi çekebilirsiniz. Kısacası hesabınızda para varken yaptığınız bütün işlemleri ek hesabınızla da yapabilirsiniz.

KMH nedir sorusunun cevabı ve özelliklerinin dışında bilinmesi gereken farklı hususlar da vardır. Bu hususlardan birisi de KMH türleri olarak dikkat çekiyor. Bankalar tarafından sunulan seçenekler arasında taksitli ek hesap seçenekleri olduğu da bilinmektedir. Söz konusu hesaplar üzerinden yapılan harcamalar, daha sonra taksitli bir şekilde ödenmektedir.

Kredili mevduat hesaplarında günlük olarak faiz hesaplaması yapılır. Bazı bankalar ilk 3-5 gün için faiz işletmezken, genel olarak para kullanıldıktan sonra faizin işletildiği söylenebilir. Merkez Bankası tarafından belirlenen faiz oranı %2,25 olup, bu da 100 TL için günlük vergilerle birlikte 90 kuruşluk bir faize denk gelmektedir. Bu şartlar size uygun geliyorsa, bankanıza başvurarak KMH hesabınızı aktif hale getirebilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz