Konut Kredisi Bitince İpotek Nasıl Kaldırılır?

Bankalar tarafından verilen konut kredileri, insanların ev sahibi olmasını çok kolay hale getirmektedir. Fakat bu krediler kullanılırken satın alınan eve bankalar ipotek koyarlar. Bunu kendilerini güvence altına almak için yaparlar. Yani borç ödenmez ise ipotek sayesinde konut üzerinden alacaklarını tahsil edebilirler. Borçlarını düzenli ödeyen kişiler ise konut kredisi bitince ipotek nasıl kaldırılır şeklinde sorular sormakta ve bu işlemin nasıl yapılacağını öğrenmeye çalışmaktadır.

Kredi Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Konut kredisi kullanan kişiler, borçlarını ödeme planına göre ödemelidir. Aksi durumda banka, ipoteği öne sürerek konutu satışa çıkarma yetkisine sahiptir. Fakat bunun için yasal olan süreyi beklemesi gerekir.

Kredi borcu ödenmez ise bankalar, müşterilerine 90 gün süre verirler ve bu süre boyunca sadece hatırlatmada bulunurlar. Fakat bu süre sonunda borçlar ödenmez ise farklı bir prosedür başlar ve bunun sonunda konutlar satışa çıkarılarak borç bu şekilde tahsil edilir.

Konut Kredisi Bitince İpotek Kaldırma

Konut kredisi bitince ipotek nasıl kaldırılır sorusunun cevabı aslında oldukça basittir. Borç bittiğinde ipoteği kaldırma görevi normalde bankalarındır. Yani banka tapuya borcun bittiğine dair yazılı belge yollar ve böylece ipotek kaldırılır.

Bankalardaki iş yoğunluğu bazen bu sürecin gecikmesine neden olabilir. Böyle durumlarda müşteriler isterlerse bankadan borcu yoktur kağıdı alarak tapıya başvuru yapabilirler. Böylece işlemler hızlanmış olacaktır. Tapu gerekli incelemelerden sonra ipoteği kaldıracaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz