Konut Kredisi Borcu Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Konut almak için kullanılan kredilerin ödeme planında yaşanılan sorunlar, yapılandırma ile çözülebilmektedir. Konut kredisi yapılandırma süreci son derece basittir. Kredi yapılandırma nasıl yapılmalı? Yapılandırma yaparken dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? Yapılandırma hangi avantajları sağlar? Bu soruların cevapları yazımızın içinde yer alıyor.

Yapılandırma, kredi borcunun yeniden düzenlenmesi olarak tanımlanabilir. Bu işlem sonrasında ödeme planı tamamen değişir. Buna bağlı olarak da ödenecek aylık ve toplam tutarın da değişeceği söylenebilir.

Yapılandırmanın Sağladığı Avantajlar

Konutu kredisi kullanarak daire alan kişilerin vadeleri genellikle 10 yıldır. Sürenin 10 yıl olması, bir takım değişimlerin bu süre içinde yaşanmasına neden olabiliyor. Bu değişimlerden iki tanesi, yapılandırmanın nedenleri arasındadır. Bunlar:

  • Ödeme zorluğu çekilmesi
  • Faizlerin düşmesine bağlı olarak kalan borcu azaltma

Ödeme zorluğu yaşanan krediler, insanları çok zor durumda bırakmaktadır. İnsanların işlerinin kötü gitmesi ve farklı nedenlerden dolayı yaşanan ödeme zorlukları, yapılandırma ile atlatılabilir. Konut kredisi yapılandırma işlemi sayesinde ödeme planı yeniden düzenlenmekte ve buna bağlı olarak da taksitler ödenebilecek seviyelere çekilmektedir. Bu da yaşanan zorluğun geride kalmasına neden olmaktadır.

Yapılandırmanın bir diğer nedeni ise faizlerin düşmesine bağlı olarak mevcut borcun aşağılara çekilebilme ihtimalidir. Bunun için ise ödeme planı yeni faize göre ayarlanır. Böylece ödenecek olan toplam faiz azalacağı için borç da azalmış olur.

Yapılandırma Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yapılandırma yaparken dikkat edilmesi gereken bir takım hususlar vardır ve bunlara gereken önem verilmez ise yapılandırma istenilen etkiyi oluşturmayacaktır. Öncelikle ödeme planının iyi incelenmesi ve bankalar tarafından verilen tekliflerin karşılaştırılması gerekiyor. Konut kredisi yapılandırma işlemi böylece en uygun seçeneğe göre yapılmış olacaktır.

Yapılandırma sonrasında oluşacak olan ödeme planının, ödeme gücüyle orantılı olması çok önemlidir. Böylece taksitlerin ödenmesinde zorluk yaşanmayacak ve bu hayatın diğer alanları için sorun oluşturmayacaktır.

Yapılandırma sürecinde bankalar tarafından alınan masrafların ve sigorta masraflarının da hesaplanması gerekmektedir. Bunun için ise bankalarla yüz yüze görüşmeler yapılmalıdır. Böylece kredi yapılandırmanın maliyeti tam olarak anlaşılacak ve bankalardan en uygun teklifi veren ile bu işlem yapılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.