Konut Kredisinde İpotek Kaldırma Nasıl Yapılır?

 

Normal şartlarda konut üzerine konulan ipoteğin kaldırılması borcun tamamının ödenmesi ile mümkün olmaktadır. Konut Kredisinde İpotek Kaldırma işleminden bahsetmeden önce ipotek kavramı üzerine bazı bilgiler paylaşmak istiyorum. İpotek kelime anlamı olarak doğmuş ya da doğması olası olan bir alacağın önceden he ihtimale karşı güvence altına alınması için taşınmaz mal üzerine konulan tedbir kararıdır. Bu sayede ipotekli olan taşınmazın tapu siciline bu taşınmaz ipoteklidir şeklinde bir şerh düşülmektedir. İpotek işlemi bankalar aracılığı ile konulabileceği gibi şahıslar tarafından da konulabilmektedir. Genelde daha çok bankadan çekilen kredi karşılığı konulan ipotekler sıklıktadır.

Konut Kredisinde İpotek Kaldırma Nasıl Yapılır?

İnşaların en çok merak ettiği konu da işte bu noktada ortaya çıkmaktadır. Taşınmazı üzerine konulan ipoteği nasıl kaldırtacağını merak etmektedirler. Burada öncelikle şunun bilinmesi gerekmektedir; taşınmazın üzerine ipoteğin konmasının sebebi olan unsurların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Genelde borç yüzünden konulan ipotekler de öncelikle borcun tamamının kapatılması ön koşuldur. Şayet siz eğer borcunuzu ödemezseniz ipotek konulan taşınmaz satılır ve alacaklı alacağı kadar kısmı satıştan elde edilen gelirden alır ve kalan kısmı taşınmaz sahibine iade eder. Konut Kredisinde İpotek Kaldırma işleminde de aynı kurallar geçerli olmaktadır. Eğer siz borcunuzun tamamını ödemişseniz bu sefer ipoteğin kaldırılması için ipotek fek yazısı alınmalı ve bu yazıyla birlikte ilgili Tapu Sicil Müdürlüğüne gidilmesi gerekmektedir. Böylece ilgili müdürlük ipotek fekkine dair gerekli incelemelerini başlatacak ve her şey usulüne uygun görülürse taşınmaz üzerindeki ipotek şerhi silinerek ipoteğiniz kaldırılmış olacaktır.

İpoteğin nasıl kaldırılması gerektiğini belirtmiş ve bunun için fek yazısı alınması gerektiğini söylemiştik. Fek belgesinde asıl önemli olan nokta ise bahse konu belgenin borçlu kişi adına düzenlenmiş olmasıdır. Bu fek belgesi yazısı borçlu olduğunuz kurumdan ancak borcunuzun ödenmesi halinde alabileceğiniz bir yazı olduğu için, bu noktada kredinin çekilmiş olduğu bankalar karşınıza çıkmaktadır. Konut Kredisinde İpotek Kaldırma işlemi sırasında da bu belgeyi alabilmek için yine bir harç yatırmanız gerekecektir. Harcın yatırılmış olması da belgenin salahiyeti açısından çok önemlidir. Belge alındıktan sonra gerekli merciye başvurulması halinde ipotek kaldırılacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz