KOSGEB in Desteklemediği Sektörler Nelerdir?

Ülkemizde girişimcileri, çiftçileri ve esnafları destekleyen farklı kurumlar olsa da bunlar arasında yer alan KOSGEB bir adım öne çıkmaktadır. Özellikle KOSGEB tarafından belli alanlara verilen hibe ya da faizsiz krediler, girişimcilerin çok fazla dikkatini çekmektedir. KOSGEB desteklenmeyen sektörler konusunda bilgi sahibi olmak isteyen girişimciler, yatırımlarını buna göre şekillendirmek istemektedir.

KOSGEB tarafından verilen hibe ya da faizsiz kredinin alınabilmesi için girişimcilerin bir proje geliştirmesi gerekir. Geliştirilen bu proje kapsamındaki maliyetlerin önemli bir kısmı, KOSGEB tarafından hibe ya da faizsiz kredi ile karşılanır. Fakat buradaki en önemli husus, projelerin desteklenen alanlarda olmasıdır.

KOSGEB Tarafından Desteklenmeyen Sektörler

Devlet tarafından verilen desteklemelerin temel amacı ekonominin hareketlenmesi ya da ekonomiye katkı sağlanması olarak özetlenebilir. KOSGEB desteklenmeyen sektörler incelendiğinde bu durumun geçerli olduğu rahatlıkla söylenebilir.

KOSGEB tarafından verilen kredilerin üretim ve istihdam oluşturan sektörler için geçerli olduğu görülmektedir. Bunun dışında kalan alanlar ise desteklenmemektedir. Ayrıca sektörler bir bütün olarak değil parçalar halinde değerlendirilir. Örneğin tek yıllık bitkilerin yetiştirilmesi noktasında destek verilmez fakat tarım araçlarının alınması noktasında belli şartlarda destek verilir. Dolayısıyla burada önemli olan üretim ve istihdamdır. Eğer yapılan projede bunlar var ise KOSGEB tarafından desteklenen sektörler arasında olduğu söylenebilir. Fakat girişimciler kurumun sitesinde yer alan listeyi ayrıntılı olarak inceler ise çok daha net bilgilere sahip olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.