KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nedir?

KOSGEB tarafından verilen desteklerden yararlanmak için bazı şartların yerine getirilmesi zorunludur. Bu şartlar arasında bulunan KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi, özellikle faizsiz ve hibe krediler için başvuru yapacak olan kişilerden istenmektedir. Bu eğitim ile ilgili merak ettiğiniz sorulara cevap bulmak için yazımızı okuyabilirsiniz.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi Nasıl Düzenlenir?

Bu eğitim KOSGEB tarafından farklı kurumlarla yapılan ortaklıklar çerçevesinde verilmektedir. Fakat son dönemde İŞKUR üzerinden verilmeye başlanmıştır. 18 yaşından büyük herkesin ücretsiz katılabileceği bu kurslar, ülkemizin bütün illerinde verilmektedir. Fakat zamanı tam olarak belli olmadığı için KOSGEB’in web sitesi üzerinden bunların takip edilmesi gerekmektedir.

Bu eğitim toplamda 32 saat sürmektedir ve KOSGEB bu eğitim sayesinde vermiş olduğu hibe ve faizsiz kredilerin ehil kişiler tarafından kullanılmasını sağlamak istemektedir. Eğitim ile daha bilinçli hale gelecek olan girişimciler, bu sayede yatırımlarını çok daha özenli bir şekilde hazırlama fırsatı bulmaktadır.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi İçeriği

KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi, daha önce 70 saat olarak veriliyordu fakat yapılan düzenlemeler ile kurs süresi 32 saate indirildi. Kurs toplamda 4 ana modülden oluşmaktadır ve bu modüllerde girişimcilik hakkında bilinmesi gereken ayrıntılar anlatılmaktadır.

32 saat sonunda ise bir sınav yapılmakta ve adayların bu sınavdan başarılı olması istenmektedir. Bu sınavdan başarılı olan kursiyerlere sertifika verilmekte ve böylece sertifika sahibi kişiler, KOSGEB tarafından verilen faizsiz ve hibe kredilere başvuru hakkı kazanmaktadır.

KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi ile İlgili Diğer Detaylar

KOSGEB tarafından verilen kurslara katılmak için başvuru yapan kişi sayısı az ya da normal seviyede olursa başvuru yapanlar kurslara alınmaktadır. Fakat aşırı başvuru durumunda ise başvuru yapanlar arasından kura çekilmekte ve kazananlar KOSGEB uygulamalı girişimcilik eğitimi almaya başlamaktadır.

Kurslarda devam zorunluluğu vardır ve buna göre katılımcılar en fazla 6 saat devamsızlık yapabilirler. Ayrıca ödevleri ve sunum yapma zorunluluğu da bulunmaktadır. Kurslar, 15 kişilik sınıflar görülmekte olup kursların nerede olacağı illere göre değişmektedir. Farklı devlet kurumlarının müsait alanları bu kurslar için kullanılmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.