Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır ?

İnsanlar kredi için bankalara başvuru yaptıklarında bankalar bir takım bilgileri incelemektedir. Bunlardan bir tanesi de kredi notudur ve çok büyük bir öneme sahiptir. Kredi notu belli bir seviyenin altında olan kişilerin kredi talepleri reddedildiği için insanlar kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalıdır şeklinde sorular sormaktadır. Bunun net bir yanıtı olmasa da belli bir uygulamanın olduğu söylenebilir.

Kredi Notlarının Anlamı

Kredi notu uygulamasında insanlara 0 ile 1900 arasında notlar verilmektedir. Bu notlar da belli sınıflara ayrılmıştır. Söz konusu sınıflar şunlardır:

  • En Riskli: 1-699
  • Orta Riskli: 700-1099
  • Az Riskli: 1100-1499
  • İyi: 1500-1699
  • Çok İyi: 1700-1900

Yukarıda bulunan sınıflar incelendiğinde İyi ve Çok İyi sınıflarının kredi kullanma noktasında bir sıkıntı yaşamayacağını söylemek mümkündür. Buna bağlı olarak kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalıdır sorusunun yanıtı 1500 puan ve üzeridir.

Kredi Notu Düşük Olanlar Kredi Çekemez Mi?

Kredi notu 1500 puandan düşük olanlar için kredi kullanamaz demek doğru olmayacaktır. Çünkü bazı bankalar düşük notlu müşterilerine farklı şartlarda kredi vermektedir. Özellikle 1300 ile 1500 puan arasında bulunan kişiler, fazla faiz ödemek şartı ile bazı bankalardan kredi kullanabilirler.

En Riskli ve Orta Riskli sınıfında olanlar yani puanı 1100’den az olanların ise kredi kullanma olasılıkları çok düşüktür. Bankaların çok büyük bir kısmı bu kişilere direkt ret vermektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz