Kredi Çekip Vadeli Hesaba Para Yatırma

Bankalar, insanların ihtiyaçlarını gideren farklı hizmetler verirler. Bu hizmetlerden birisi kredilerdir. Bankalar tarafından verilen krediler ile insanlar, farklı alanlardaki nakit ihtiyaçlarını giderir. Diğer bir hizmet ise mevduat hesapları olup, burada ise insanlar bankalara paralarını yatırdığında, bankalar faiz geliri elde eder. Kredi çekip vadeli hesaba para yatırma konusu da işte bu iki hizmete dayanır. Bu yazımızda, kredi kullanarak vadeli hesaba yapılan yatırımın karlı olup olmadığı cevabını sizlere vereceğiz.

Kredi Çekip Vadeli Hesaba Para Yatırma Avantajlı Mı?

Bu konuda net cevap verebilmek için öncelikle kredilerin ve vadeli hesapların özelliklerine tam olarak vakıf olunması gerekir. Buradaki temel mantık, mevduat faizinin daha yüksek olması ve bundan dolayı gelir elde edilmesidir. Dolayısıyla da öncelikle kredi ve mevduat faizlerine bakılması gerekir.

Ülkemizde faaliyet gösteren bankaların faiz oranları bilindiğinde, kredi çekip vadeli hesaba para yatırma işleminin karlı olup olmadığı net bir şekilde anlaşılacaktır. Genel olarak bakıldığında:

  • Vadeli hesapların için bankalar tarafından verilen en yüksek faiz yıllık: %23
  • Kredilerde bankaların uyguladığı en düşük faiz yıllık: %21,5

Buradan bakıldığında kredi çekerek bankaya yatırmanın karlı bir işlem olduğu görülecektir. Çünkü arada %1,5’luk bir faiz farkı vardır ve insanlar 1 yıl sonunda hiçbir işlem yapmadan %1,5 kar elde eder. Fakat bu hesapta, vergiler ve diğer masraflar yoktur.

Bu hesapta vergiler dikkate alındığında durum değişir. Çünkü mevduat faizlerinden devlet tarafından stopaj vergisi alınır. Kredilerde ise hayat sigortası ya da benzer masraflar söz konusudur. Dolayısıyla da kredi çekip vadeli hesaba para yatırma işleminde, burada bahsedilen hususlar dikkate alındığında, kar elde edilmesi söz konusu olmayacaktır.

Kredi Çekip Vadeli Hesaba Para Yatırma Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Hesaplama yapılırken, devlet tarafından alınan vergiler ve ödenmesi gereken diğer masraflar dikkate alındığında, kredi çekmenin maliyeti bir miktar daha artarken, mevduat hesabının getirisi ise yaklaşık %3 daha düşer. Bundan dolayı aradaki fark bu defa %2 civarında bir zarara dönüşür. Bu zarardan dolayı böyle bir işlemin yapılmaması gerekir. Aksi durumda, durduk yere zarar edilecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.