Kredi Kartı Aidatları

Bankaların müşterilerine sağlamış olduğu ürünlerden bir tanesi olan kredi kartları, günlük yaşamda çok büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Buna karşın söz konusu kartların yıllık kullanım ücretleri bulunmakta ve bankalar bunları kredi kartı aidatları adı altında müşterilerinden tahsil etmektedir. Bankalar arasındaki rekabete bağlı olarak bazı bankalar kartlarından aidat istemez iken bazı bankalar ise ücretsiz olarak alternatif kartlar çıkarmaktadır. Yazımızın devamında bu kartlara ait bir takım detayları bulabilirsiniz.

Kredi Kartları Aidatları Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bankalar tarafından alınan kredi kartı aidatları, bazı müşteriler tarafından haksız gerekçe ile alındığı iddiasıyla mahkemeye taşındı ve bunun üzerine mahkemeler müşterileri haklı bularak kart aidatlarının iade edilmesi karar verdi. Daha sonra ise diğer müşteriler de benzer yolu izleyerek kredi kart aidatlarını almaya başladılar.

Kart aidatları ile mahkemeler tarafından verilen kararların üzerine yeni bir düzenleme yapıldı ve bunun üzerine kredi kartı aidatları yasal hale geldi. Fakat bankalara da en az bir tane ücretsiz kredi kartı çıkarma zorunluluğu getirdi. Bankalar ise farklı avantajı olan kartları müşterilerinin kullanımına sundular.

Aidatsız Kredi Kartları

Yapılan düzenlemeden sonra bankalar farklı yollar izlediler. Bazıları kartlarını tamamen ücretsiz hale getirirken bazıları ise özellikleri kısıtlı olan kartları müşterilerine sunmayı tercih etti. Aidatsız olarak kullanılabilen kartlardan bazıları şunlardır:

  • Flexi Card (Garanti Bankası)
  • World Eko Kart (Yapı Kredi Bankası)
  • Free Card (Akbank)
  • Fix Card (QNB Finansbank)
  • Maximum Aidatsız Kart (İş Bankası)

Bankalardan bazıları da kredi kartları üzerinden belli sayıda otomatik ödeme talimatı verilmesi durumunda kart ücreti almayacaklarını açıkladı.

Kredi Kartı Aidatlarını Geri Alma

Yapılan düzenleme ile her ne kadar aidatlar yasal hale gelse de 2014/Ekim döneminden önce alınan kartların aidatları Tüketici Hakem Heyetleri üzerinden alınabiliyor. Kredi kartı aidatları için mahkeme tarafından verilen kararda, 10 yıllık zamanaşımı süresi belirlendi ve buna bağlı olarak kullanıcılar, 10 yıl öncesine kadar olan kart aidatlarını talep edebilmektedir.

Fakat başvuru yaparken 2014/Ekim’den sonra alınan kartların kapsam dışı olduğunun dikkate alınması ve buna göre hareket edilmesi gerekmektedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz