Kredi Kartı Başvurusu Yapma ve Sonucunu Öğrenme

Günümüzde kredi kartı kullanmayan kişi sayısı neredeyse yok denecek kadar azdır. Kredi kartları ihtiyaç halinde, alışverişlerimizde bize kolaylık sağlamaktadır. Ödemelerin zamanında yapılması halinde herhangi bir kredi kartına sahip olmak kişiler için avantaj oluşturabilmektedir. Çevremizdeki insanlara baktığımızda bir ya da daha fazla kredi kartının bulunması kredi kartı almanın kolay olduğunu düşündürebilir. Ancak durum göründüğü gibi olmayıp belli şartların taşınması gerektiği bilinmelidir. Bu yazımızda kredi kartı başvurusu yapma ile ilgili şartlar nelerdir, kimler başvurabilir sorularının yanıtlarına bakalım.

Kredi Kartı Başvurusu Yapma Şartları Nelerdir?

Kredi kartı başvurusu yapmak için öncelikle 18 yaşını doldurmak gerekmektedir. Reşit olmayan kişiler doğrudan bankaya giderek kart olmaları mümkün değildir ancak velisi olan kişinin istemi üzerine ek kart çıkartılabilir.

Kişinin herhangi bir meslek grubunda yer aldığını ve düzenli gelir elde ettiğini gösteren gelir belgesi bankalar için önemli bir faktördür. Özellikle yüksek limite sahip kart isteyenler için aranan bir şarttır.

Bankaların önem verdiği bir diğer şart ise müşterilerin sahip olduğu kredi notudur. Kredi kartı başvurusu yapma anlamında kişilerin karşısına çıkan kredi notu, bankaların üzerinde titizlikle durduğu bir konudur. Findeksi sıfır ya da düşük kişilerin kart almaları yüksek olan kişilere göre daha zordur.

Kredi Kartı Başvurusu Sonucunu Öğrenme

Kimlik kartı ile herhangi bir banka şubesine başvuru yapılması ve istenen formun eksiksiz doldurulması halinde başvuru gerçekleşmiş olur. Günümüzde internet üzerinden bankacılık işlemlerinin yapılması yaygın görülen bir durumdur. Dolayısıyla internet üzerinden de şubeye gitmeden gerekli bilgilerin doldurulması halinde kredi kartı istemi sağlanmış olur.

Kredi kartı başvuru yapma sonucunu öğrenmek için ise şubeye gidilebileceği gibi yine internet üzerinden de bankanın sayfasından sorgulanabilir. Bunun için T.C. numarası ve telefon numarası bilgileri istenmektedir. Ayrıca bankanın çağrı merkezini aramak da yine tercih edilebilecek seçenekler arasındadır.

Kredi kartı başvurusu yapma işleminden yaklaşık 2 hafta içinde kartlar kurye ile sahiplerine iletilir. Bazı bankalar, kart şifrelerini posta ile gönderirken, bazıları da SMS ile bu işlemi yapmayı tercih eder. Ayrıca müşteri hizmetleri üzerinden de şifre oluşturulabilir. Bu aşamadan sonra kart kullanılmaya başlanabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz