Kredi Kartı Borcumu Ödemezsem Eve Haciz Gelir Mi ? Hapis Cezası Alır Mıyım ?

Kredi kartları insanların günlük yaşamda sıklıkla kullandıkları banka araçlarından bir tanesidir. Günümüzde hemen herkesin cebinde olan kredi kartları ile yapılan harcamaların, belirlenen tarihler arasında ödenmesi gerekir. Eğer ödeme yapılmaz ise farklı bir süreç başlayacak ve banka bu borcu diğer yollardan tahsil etmeye çalışacaktır. Borcunu ödemeyen kişiler ise kredi kartı borcumu ödemezsem eve haciz gelir mi türünden sorular sorarak, sürecin nasıl olacağını anlamaya çalışmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartlarına ait borçlar ödenmezse bankaların nasıl hareket edeceği ilgili yasada net bir şekilde belirtilmiştir. Buna göre bankalar müşterilerini sık sık arayarak borcu ödemesi konusunda uyaracaktır. Fakat 90 günden önce yasal olarak yapabileceği hiçbir şey yoktur. Bundan dolayı yapılan aramalar sadece uyarı ve hatırlatma amaçlıdır.

Kredi borcunun üzerinden 90 gün geçerse banka bu defa yasal süreç başlatmaktadır. İnsanların sordukları kredi kartı borcumu ödemezsem eve haciz gelir mi ya da hapis cezası alır mıyım sorusu bu kısımda başlar. Yasal olarak başlatılan süreçte borcun tahsili için eğer resmi bir maaş var ise oradan kesinti yapılır. Ayrıca borç sahibinin değerli varlıkları araştırılır. Bunlar yok ise eve haciz gelir fakat sadece değerli (altın, para, antika gibi) eşyalar alınır. Bunlarda yoksa taahhütname imzalatılmaya çalışılır ve borç sahibi bunu imzalamadığı sürece banka bir şey yapamaz. Fakat imzalarsa yapılan anlaşmaya uymak zorundadır. Aksi durumda sonu hapis ile biter.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.