Kredi Kartı Kapatma Nedir? Nasıl Yapılır?

Bankaların sağladığı ürünlerden birisi olan kredi kartları, hayatımızı ciddi şekilde kolaylaştırıyor. Bu kartlar kontrolsüz kullanıldığında ise tam bir yıkım aracına dönüşebilir. Bazen bu nedenle, bazen de farklı nedenlerden dolayı insanlar kredi kartlarını kapattırmak isteyebilir. Bu yazımızda, kredi kartı kapatma nasıl yapılır, kart kapatıldıktan sonra ek kartlara ne olur, kapatılan kartın borçları nasıl ödenir, kapatılan karttaki puanlar gider mi şeklindeki soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Kapatma Nasıl Yapılır?

Kredi kartını kullanmak istemiyor ve tamamen hayatınızda çıkarmak istiyorsanız, kartınızı kapattırmanız ve bir anlamda iptal ettirmeniz gerekir. Bunun için bankalar tarafından farklı seçenekler sunulmuştur. Bunlar:

  • Banka şubeleri
  • Çağrı merkezleri
  • İnternet bankacılığı ve mobil bankacılık

Bu seçeneklerden istediğinizi kullanarak kredi kartı kapatma işlemini yapabilirsiniz. Talebinizi bankaya ilettikten sonraki 7 gün içinde kartın zorunlu olarak kapatılması gerekir.

Her ne kadar bankalar yukarıdaki gibi farklı seçenekler sunsa da siz talebinizi ilettikten sonra size bir şekilde banka ulaşmakta ve kartı neden kapattığınızı öğrenmeye çalışmaktadır. Buradaki temel hedef ise almış olduğunuz iptal kararından sizi vazgeçirmektir. Bunun için size farklı teklifler dahi sunabilirler. Fakat kesin olarak kararlıysanız, bunların direkt olarak reddedin ve dikkate almadan kapatmak istediğinizi kararlı bir şekilde iletin.

Kredi Kartı Kapatıldıktan Sonra Ne Olur?

Kredi kartının kapatılmasının ardından, bazı işlemler otomatik olarak gerçekleşir. İnsanların bu noktada bazı merak ettikleri hususlar vardır. Kredi kartı kapatma işleminden sonra:

  • Borçlar aynen kalır ve bunların ödemesine banka şubeleri üzerinden devam edilebilir.
  • Kredi kartına bağlı olarak daha önce çıkarılan ek kartların tamamı iptal olur ve bunlar kullanılamaz.
  • Kredi kartının içinde bulunan para puanların tamamı iptal olur ve bunlar kullanılamaz.
  • Daha önce taksitli alışveriş yapılan kartların taksit ödemesi, kart kapatıldıktan sonra da taksitli bir şekilde yapılmaya devam eder.
  • Borcu olan kartın kapatılmasında herhangi bir engel yoktur ve kart kapatıldıktan sonra kalan borçlar ödenebilir.

Burada bahsedilen hususlar dikkate alındığında, insanların kredi kartlarını kapatmadan önce puanlarını kullanmaları ve ek kartlarının da kapanacağını bilmeleri gerekir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz