Kredi Kartı Kaybolduğunda Ne Yapılmalı ?

Kredi kartınızı kaybetmeniz özellikle içerisinde bir limit bulunuyorsa, çalınmış olma riskini de göz ardı etmemeniz gereken bir durumdur. Kayıp veya çalıntı sonrasında kartınızın olmadığını fark ettiğiniz anda bankanızın şubelerinden veya bankanın müşteri hizmetlerini arayarak kayıp/çalıntı kart bildiriminde bulunabilirsiniz. Bu bildirimi yapmakta gecikirseniz, kartınızdan harcanacak olan tutardan sorumlu tutulursunuz. Kayıp veya çalıntı kart bildirimini yaptığınız süreden 24 saat öncesine kadar yapılan işlemlerden birçok banka kart kullanıcısını sorumlu tutmamaktadır. Ancak yine de bu durum bankanın inisiyatifindedir.

KART İPTALİ

Kartların kaybolması veya çalınması durumu oldukça sık yaşanan durumlardan bir tanesidir. Kredi kartınızı kaybettiğinizi ama bir yerlerde bulabileceğinizi düşünseniz bile vakit kaybetmeden bankanızı aramanız kartınızın çalınma ihtimaline karşı alabileceğiniz en güvenli önlemdir. Bankalar kayıp/çalıntı bildiriminde bulunmanız halinde derhal kartınızı iptal etmektedirler. Çünkü bildirimden sonra kartla yapılan işlemlerde bankanın sorumluluğu bulunmaktadır. Kart iptalinin ardından eğer isterseniz bankanız yeni bir kart gönderiminde bulunacaktır. Bankaya kartınızı iptal ettirdikten sonra yapacağınız ikinci önemli adım da en yakın karakola giderek kartınızla ilgili tutanak tutturmaktır. Özellikle kartınızın çalındığından eminseniz bu tutanak önemli olacaktır. Olayın gerçekleştiği yere yakın olan bir karakola gitmeniz zaman kaybını önlemesi açısından faydalıdır. Zira başka bir karakola gitmeniz halinde sizi olayın geçtiği bölgenin karakoluna yönlendireceklerdir.

KREDİ KARTI HARCAMA İTİRAZI YAPMAK

Kredi kartınız kaybolduktan sonra eğer kartınızdan bir harcama yapılmışsa, bu harcamaya dair kredi kartı harcama itirazı yapabilirsiniz. Bunu talep etmeniz halinde bankanız size harcama itiraz formunu gönderecektir. Bu formu doldurmanızın ardından polis tutanağınız veya savcılığa yapmış olduğunuz bir suç duyurusu varsa bununla birlikte bankanıza başvuruda bulunmanız gerekecektir. Burada en dikkat edilecek husus kredi kartı şifresidir. Kredi kartınızın şifresi olmasına rağmen kartınızdan harcama yapılmışsa, bankanız kart şifresini saklama yükümlülüğünün sizde olduğunu söyleyip başvurunuza itiraz edebilir. Bu nedenle şifre seçerken tahmini zor bir şifre seçip, bu şifreyi her hangi bir yere yazmamaya özen gösterin.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.