Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir? Gelirin Etkisi

Kredi kartları, hayatımızın vazgeçilmez araçlarından birisi haline gelmiş durumdadır. Bu kartlar sayesinde pek çok işlemi rahat bir şekilde, nakit kullanmadan yapabiliyoruz. Peki, kredi kartı limiti nasıl belirlenir? Kart limitimizi istediğimiz gibi arttırabilir miyiz? Bu ve benzer soruların cevaplarını, yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı limitinin belirlenmesi dikkate alınan iki farklı unsur vardır. Bu unsurlardan birincisi, herkesin tahmin edebileceği gibi gelir durumudur. Kişilerin geliri ne kadar fazla olursa, kullandıkları kartların limitleri de o derece fazla olacaktır. Bir diğer unsur ise kişilerin daha önce kredi kartı kullanıp kullanmadıklarıdır. Buna göre:

  • İlk defa kredi kartı kullanacak kişilerin limitleri ilk 1 yıl için gelirlerinin 2 katıdır. İlk yıldan sonra ise kart limitleri, gelirlerinin 4 katı kadar olabilir.
  • Daha önce kart sahibi olanların limitleri ise gelirlerinin 4 katı kadardır.

Yukarıda kredi kartı limiti nasıl belirlenir sorusunun cevabı yer almaktadır. Buradan da anlaşılacağı üzere, genel itibariyle kişilerin gelirleri, bu noktada belirleyici olmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise söz konusu limit, tek bir kart için değil, sahip olunan kartların toplam limiti için geçerlidir.

Kredi Kartı Limiti Nasıl Arttırılır?

Kredi kartı kullanıcıların zaman zaman limit arttırma istekleri olduğu herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Fakat söz konusu artırımın üst limitinin yukarıdaki hesaplamaya göre belirlendiği unutulmamalıdır. Eğer bu hesaplamaya rağmen kart limitiniz düşükse internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı ve banka şubelerine giderek bu konuda talep oluşturabilirsiniz. Böylece kısa süre içinde limitiniz, talebiniz doğrultusunda arttırılacaktır.

Kredi kartı limiti nasıl belirlenir konusunda, insanların sahip olduğu bütün kartların toplam limitlerinin dikkate alındığı unutulmamalıdır. Eğer kullanmadığınız bir kart varsa, o kartı iptal ettirerek onun limitinden yararlanabilirsiniz. Böylece kart limiti artırım talebiniz daha kolay bir şekilde karşılanır.

Eğer herhangi bir geliriniz yoksa bankalar tarafından size verilecek olan limit genellikle 1.000 TL olacaktır. Çünkü daha düşük limitli kartın verilmesi, ilgili yönetmeliklere göre mümkün değildir. Bundan dolayı en düşük limit bu şekildedir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz