Kredi Kartı Ödemesi Gecikirse Ne Olur?

Kredi kartları borcu ödenmediği zaman izlenecek yol Banka ve Kredi Kartları Kanunu ile Tüketici Kredisi Sözleşmesinde düzenlenmiş olup ona göre hareket edilmektedir. Kredi kartı ödemesi gecikirse bankaların bazı yaptırım uygulama hakları mevcuttur ve bunlarda aşağıda belirtilmiştir.

Kredi Kartı Borcu Gecikirse Banka Faiz İşletir

Kişi ya da kurumlar kredi kartı borcunu zamanında ödemezse eğer 2016 yılında belirlenen kanunla dönem borcunun asgari ödeme tutarına kadarlık kısmına aylık bazda en fazla %2,75 geciktirme faizi, dönem borcunuzun asgari ödeme tutarının dışında klan kısmına da aylık %2,25 akdi faiz uygulayabilmektedir. Burada akdi faiz olarak belirtilen kısım yine kredi kartı nakit çekimlerinde de uygulanacak en yüksek faiz olarak belirtilmektedir.

Akdi ve Gecikme Faizlerini TCMB Belirlemektedir

Gecikme ve akdi faiz oranlarını belirlemekle yükümlü olan kurum Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankasıdır. Belirlemiş olduğu bu oranlar 3 aylık periyotlar halinde yenilenmektedir. Bu sayede tüketiciler internet ortamından ne kadar faiz ödeyebileceklerini görebilmektedirler.

Ödeme Gecikirse Ne olur?

Kredi Kartı Ödemesi Gecikirse bu konuya dair ilgili kanunla çıkarılan yönetmeliğe göre bir yıl içinde belirtilen asgari ödeme miktarı üç kez geciktirilirse kullanımdaki kredi kartının nakit çekme hesabı bir sonraki yıla kadar kullanıma kapatılmaktadır.

Kredi Kartı Borcu Ödenmemesi Yasal İşlem Başlatılma Sebebidir

Tüketici Kredi Sözleşmesi Yönetmeliğindeki geçerlikte olan maddeler göre bankalar arka arkaya iki asgari ödeme tutarını ödemeyen kullanıcılarından istedikleri takdirde bütün alacaklarını 30 gün içerisinde tahsil etme hakkına sahiptirler. Tüm bu işlemlerin resmi olarak başlama ve bitmesi arasındaki sürede ise kart kullanıcısının toplam en son ödediği miktardan itibaren 90 günlük bir süresi olmuş oluyor. Buradan şunu anlamamız gerekmektedir eğer arka arkaya iki kez kredi kartı ödemesi gecikirse bütün inisiyatif bankanın eline geçmektedir.

Asgari Ödemeler Asla Aksatılmamalı

Yukarıda da anlatıldığı gibi çekilen nakit avansların ya da yapılan harcamaların sonunda bize yansıtılan ödemelerin asgari tutarı asla es geçilmemelidir. Nakit avans hesabımızın kapanmaması ya da bankaların bizlere faiz uygulamaması için borcumuzu vaktinde ve en az belirtilen asgari düzeyde ödemeliyiz. Aksi takdirde banka tüm borcumuzu tek seferde alma yoluna gidebilir ve bu da bizim daha çok sıkıntıya sokabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz