Kredi Kartı Yurtdışı Kullanımı

Kredi kartları, insanların nakit para taşımadan pek çok harcamayı rahatlıkla yapabilmesini sağlar. Bundan dolayı da insanların bu ürünlere olan ilgisi son derece fazladır. Yurtiçindeki alışverişlerde, insanlar bu kartları hemen hemen her yerde rahatlıkla kullanabilir. Ayrıca yurtdışında da kartların geçerli olduğu söylenebilir. Bu yazımızda kredi kartı yurtdışı kullanımı hakkında detaylı bilgi vereceğiz. Böylece kartınızı yurtdışında kullanıp kullanamayacağınız ve ne kadar komisyon ödeyeceğinizi öğrenmiş olacaksınız.

Kredi Kartı Yurtdışı Kullanımı Nasıldır?

Kredi kartlarının yurtdışında kullanılması için bunların öncelikle açtırılması gerekir. Çünkü bankaların hemen hepsi, güvenlik için müşterilerinin kredi kartlarını yurtdışına kapatmıştır. Bundan dolayı öncelikle bu işlemin iptal edilmesi ve kartların açtırılması gerekir.

Kredi kartlarının yurtdışı kullanıma açılması için banka şubelerine gitmek ya da telefon bankacılığını kullanmak gerekir. Bankaya ulaştıktan sonra yapacağınız işlemi söylediğinizde, sadece birkaç dakika içinde kartınızı aktive etmiş olacaklardır. Bu dakikadan sonra kredi kartı yurtdışı kullanımı için açılmıştır ve dilediğiniz gibi yurtdışında kartınızı kullanabilirsiniz.

Kredi kartlarını kullanırken çok fark etmeyiz, fakat kartların üzerinse VISA, MasterCard ve American Express gibi ifadeler vardır. Bunlarda MasterCard ve VISA, dünyanın her yerinde geçer. Bu kartlara üye işyeri sayısı çok fazladır. American Express için de benzer ifadeler kullanılabilir, fakat bu kart türü bazı ülkelerde geçerli olmayabilir. Bundan dolayı gideceğiniz ülkede kartınızın geçerli olup olmadığını öğrendikten sonra seyahat etmeniz daha doğru olacaktır.

Kredi Kartını Yurtdışında Kullanma Komisyonu

İnsanlar, kredi kartı yurtdışı kullanımı yaptıklarında, bazı bankalar ek bir ücret talep edebilir. Söz konusu komisyon ücreti bankalara göre farklılık gösterir. Fakat bankaların genelinin bu noktada komisyon talep etmediğinin bilinmesi gerekiyor. Bankalar, müşterilerinin kendi kartlarını kullanması için bu ücreti bir süre önce almamaya başladı.

Yurtdışında yapılan kredi kartı harcamaları, kartlara TL olarak yansır. Fakat banka ile görüşerek bunların o ülkenin para cinsi biriminden ekstreye yansır. Böylece borcunuzu o ülke parasından ödemek zorunda kalırsınız. Bu durum, bazen kur farkı sebebiyle sizin daha fazla ödeme yapmanıza neden olabilir. Bundan dolayı TL olarak yansıması, daha avantajlı olacaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz