Kredi Notu En Hızlı Nasıl Yükselir ? Kredi Notunu Yükseltmenin Yolları

Kredi Notu kişilerin finansal kayıtlarının derlenmesinden oluşan bir puanlama sitemidir. Bu not geçmiş  finansal bilgilerin analizleriyle oluşturulur ve kredi veya kredi kartı ihtiyaçlarınızda bankalar tarafından ilk bakılan şeylerin başında gelmektedir. Ülkemizde Kredi Kayıt Bürosu tarafından saklanan bu veriler, istendiği anda bankaların veya finans kurumlarının rahatça ulaşabileceği verilerdir. Finans verilerinin derlenmesinden oluşan kredi notu kredi ödemelerinizi zamanında yapmanız, firmanız varsa çek senet ödemelerinizi zamanında yapmanız ve faturalarınızı zamanında ödemeniz gibi faktörlerden etkilenmektedir. Kredi notu, kredileriniz veya kredi kartınız bir günlük gecikmeye dahi girse hemen düşüş yaşamaktadır. Bu kadar hızla düşen kredi notu ne yazık ki aynı hızla yükselmemektedir. Kredi notunuzun düşük olması bankaların size kredi vermemesine sebep olurken, ödemeleriniz icralık olduysa Merkez Bankası tarafından tutulan kara listeye alınırsınız. Bu listeye girenler hiçbir şekilde kredi alamazlar ve kredi kartı kullanamazlar. Ancak bazı bankalar kredi notu düşük olan kişilere kredi imkânı sağlamaktadır.

KREDİ EN HIZLI NASIL YÜKSELİR ? KREDİ NOTUNU YÜKSELTMENİN YOLLARI NELERDİR?

Kredi notu iki sebeple düşük olabilmektedir. Eğer ödemelerinizde bir düzensizlik varsa kredi notunuz düşük olabilirken, daha önce hiç kredi veya kredi kartı kullanmadıysanız da kredi notunuz düşük olabilmektedir. Her iki durumda da kredi notunu yükseltmenin yolları bulunmaktadır. Kredi notunu yükseltebilmek için geciktirdiğiniz bütün ödemeleri yapıp, 6 ay süresince de bir gün dahi geciktirmeden ödemeniz gerekmektedir. Eğer hiç kredi kartı veya kredi kullanmadıysanız, hemen bir kredi kartı alarak düzenli yapacağınız ödemelerle kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi kartı harcamalarında kredi kartı tutarınızın tamamını kapatırsanız kredi notunuz daha hızlı yükselecektir.

KREDİ NOTUMU NASIL ÖĞRENEBİLİRİM

Kredi notunu bankaların şubelerine  başvurarak veya kimi bankaların internet sitesi üzerindeki uygulamalarından öğrenebileceğiniz gibi Kredi Kayıt Bürosunun internet sitesi üzerinden de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Son dönemde  dokuz bankanın iştirakiyle kurulmuş olan bir finans kurumu da kredi notunu öğrenmek için size seçenekler sunmaktadır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.