Kredi Notu Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Bankalardan kredi talebinde bulunan kişilerin en çok karşılaştığı sorunlardan biri kredi notu olabilmektedir. Peki, bankaların titizlikle üzerinde durduğu ve her müşteri için oluşturulan kredi notu nedir? Kredi notu, kişinin bankaya karşı oluşmuş sorumluluğun eksiksiz yerine getirilme duruma karşılık almış olduğu puandır. Ayrıca bankalarla olan iletişim durumu, gerçekleştirdiği işlem sıklığı kişinin kredi notunu oluşturur.

Kredi Notu Nedir? Nasıl Hesaplanır?

Bankada yapılmış her işlem bir veri olarak Kredi Kayıt Bürosu’na aktarılır. Bu büro kişinin tüm finans kurumlarından gelen verilerini tek elde toplayıp analiz ederek kişiye puan verir. Bu puan müşterinin herhangi bir banka ile çalışmaya karar verdiği zaman karşısına çıkar. Bankalar da bu puana göre bir nevi sorumlu bir öğrenci olup olmamasına göre kişinin talebine yanıt verir. Bankalar için kredi notu nedir, hangi puan aralığı ne anlama gelmektedir?

 Grup                            Kredi Notu

En riskli                         1-699

Orta riskli                     700-1099

Az riskli                        1100-1499

İyi                                  1500-1699

Çok iyi                             1700-1900

Buna göre riskli grupta yer alan kişiler bankalarda çok fazla işlem yapmamış, ödemesini zamanında yapmamış ya da bankaya çok fazla borcu olan kişiler olabilir. Bu da bankaların kişilerle çalışmasını olumsuz etkiler. Puanı 1500 ve üzerinde olan kişilerse bankaları sürekli kullanan ve ödemeleri zamanında yapan, ödeme düzenini bozmayan bankaya güven veren kişiler olarak adlandırılabilir. Bankada en az 5 yıl hiç işlem yapmamış kredi kartı dahi kullanmamış kişilerin ise puanı sıfırdır. Kredi notu nedir sorusunun cevabı genel olarak bu şekildedir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankaya kredi başvurusu yapmadan önce kredi notunu öğrenmek isteyen müşteriler için iki yol mevcuttur. Bunlardan ilki yukarıda bahsettiğimiz Kredi Kayıt Büro ’suna giderek puan hakkında bilgi almaktadır. Bahsedilen kurum kendisinden kredi notu hakkında bilgi almak isteyen kişilere bu hizmeti 8 TL ücret karşılığında yapmaktadır.

Diğer bir yol ise bankalara giderek ya da internet bankacılığını kullanarak öğrenmektir. Şubeye giderek ilgili kişiden kredi notu bilgisi istenebilir. Buna göre daha kolay bir yöntem olan internet bankacığı da aynı hizmeti vermektedir. Bankanın sayfasından ilgili menüye girilerek puan sorgusu yapılabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.