Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim? Neler Yapmam Gerekiyor?

Bankalardan kredi istediğinizde, direkt olarak sistem notunuza baktıklarını bilinmektedir. Eğer notunuz 1400 ve daha düşük seviyelerde ise bankalar, çok büyük bir ihtimalle başvurunuzu reddedecektir. Bundan dolayı kredi notumu nasıl yükseltebilirim sorusunun cevabı son derece önemlidir. Bu yazımızda kredi notunu etkileyen faktörler, notun nasıl yükseltilebileceği, yapılmaması gerekenler ve benzer detaylardan bahsedeceğiz.

Kredi Notu Nedir? Etkileyen Faktörler Nelerdir?

İnsanların kullandıkları krediler, bankaların en önemli kar etme araçlarından birisidir. Söz konusu araçların kullanımı noktasında bankalar kendilerini garanti altına almak istemekte ve bundan dolayı müşterilerin geçmiş işlemlerini kontrol etmektedir. Bu noktada kredi notu devreye girmektedir. İnsanların geçmişte yaptıkları bütün finansal işlemlerin değerlendirilmesi sonucunda oluşan nota kredi notu denilmektedir.

Kredi notumu nasıl yükseltebilirim sorusu ile ilgili bilinmesi gereken hususların önemli bir kısmı, bu notun nasıl oluştuğu ile ilgilidir. Kredi kartı kullanımı, borçların ne zaman ödendiği, borçlara ne kadar sadık olunduğu, kredi kullanma sıklığı, taksitleri ödeme performansı, hesapta bulunan para miktarı ve benzer hususlar, bu notun oluşmasında etkilidir.

Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Kredi notunu yükseltmek için yapacağınız farklı işlemler vardır. Bunları tek tek saymadan önce, buradaki temel mantıktan bahsetmek lazım. Bankalar, borçlarını zamanında ödeyen ve bankacılık işlemlerini yoğun olarak yapan kişileri sever. Dolayısıyla da bu tür kişilerin kredi notlarının çok daha yüksek olduğu söylenebilir.

Eğer kredi notumu nasıl yükseltebilirim diyorsanız, aşağıda bahsedilen işlemleri yapabilirsiniz:

  • Kredi kartını düzenli olarak kullanma ve ekstreyi, süresi içinde ödeme
  • Küçük miktarlı ve kısa vadeli krediler kullanmak
  • Banka hesabında sürekli para bulundurmak
  • Otomatik ödeme talimatı verme
  • Mevcut borçları minimuma indirme
  • Farklı bankalardaki borçları bitirme

Yukarıda bahsedilen işlemleri yaptığınızda, kredi notunuz yükselecektir. Fakat bunun için biraz beklemeniz gerekiyor. Yani notunuzun kısa vadede yükselmesi söz konu olmaz. Bu işlemleri düzenli olarak yaptığınızda, belirgin bir not yükselişinin 2-6 ay arasında olacağı söylenebilir. Daha erken de olma ihtimali vardır, fakat 6 ay sonunda notunuz yükselmemişse bir yerlerde hatalı işlemler yapıyorsunuz demektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz