Kredi Veren Banka Dışı Kurumlar

Kredi denildiği zaman insanların aklına ilk olarak bankalar gelmektedir. Fakat kredi veren banka dışı kurumlar da vardır ve bunlar insanlar tarafından etkili bir şekilde kullanılmaktadır. Söz konusu kurumlar kendi içinde farklı sınıflara ayrılmakta ve insanlar taleplerinin nedenlerine bağlı olarak bunlardan istedikleriyle çalışabilmektedir. Bu yazımızda bankalar haricindeki kurumlara dair farklı detaylar yer almaktadır.

Kredi Veren Banka Dışı Kurumlar Hangileridir?

Öncelikle insanların günlük yaşam içerisinde karşılaşacakları durumlara bağlı olarak farklı oranlarda nakit ihtiyaçları olabilir. Bu ihtiyaçların karşılanması için insanların ilk adresi hiç şüphesiz bankalardır fakat bazen bankaların farklı nedenlerden dolayı kredileri onaylamaması, bazen de kişilerin kara listede olması farklı kurumların aranmasına neden olmaktadır. Kredi veren banka dışı kurumlar böylece insanların farklı ihtiyaçlarını etkin bir şekilde gidermiş olmaktadır.

Yukarıda da belirtildiği gibi insanların kredileri nerede kullanacağı, kurum seçiminde önemli bir etkendir. Bazı kişiler tarımsal alanda yatırım yapmak isterken, bazıları ise direkt olarak nakde ihtiyaç duyabilir. Bundan dolayı da kişilerin yararlanacakları kurumlar arasında farklılıklar vardır. Bu kurumlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Faktöring şirketleri
  • Finansman şirketleri
  • KOSGEB
  • Bazı bakanlıklar
  • Ödeme kuruluşları
  • Varlık yönetim temsilcilikleri

Yukarıda yer alan kurumlar, insanların kredi ihtiyaçlarına direkt olarak cevap vermektedir. Böylece kişiler, zor dönemde aradıkları nakit ihtiyaçlarını buradan karşılama imkanı yakalamaktadır.

Kredi Şartları Hakkında Genel Bilgiler

Kredi veren banka dışı kurumlar tarafından istenen bir takım şartlar vardır. Bunlar, başvuru yapan herkese kredi vermemektedir. Öncelikle direkt olarak nakit taleplerine cevap veren ve insanlar tarafından da yoğun olarak tercih edilen Faktöring Şirketleri’ne ait şartlardan bahsedilmesi gerekiyor. Söz konusu kurumlar, kişilerden teminat göstermesini istemektedir. Bu gayrimenkul ya da değeri olan farklı bir ürün olabilir. Ayrıca bunun için senet de yapılır. Bunları kabul eden kişilere kredi verilir. Burada bilinmesi gereken bir diğer husus ise bu şirketlerden tarafından verilen kredinin faiz oranının bankalardan daha yüksek olduğudur.

KOSGEB ve bazı bakanlıklar ise üretim ve istihdamı destekleme adına kredi verir. Bunların istedikleri şartlar da bu alanlarla ilgilidir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.