Litecoin Nedir? Genel Özellikleri Nelerdir?

Yüzyılın yatırım aracı olarak görülmeye başlayan kripto para birimlerinden bir tanesi de Litecoin’dir. Bitcoin’in rakiplerinden birisi olarak gösterilen Litecoin nedir? Litecoin fiyatları hangi seviyededir? Bitcoin ile arasında fark var mıdır? Bu soruların yanıtı için yazımızı okumaya devam edin.

Litecoin Nedir?

Litecoin, 7 Ekim 2011 tarihinde piyasaya sürüldü. Bu kripto para birimi piyasaya açık kaynak kodlu olarak ve eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından sürülmüştür. Piyasaya sürülmesinden 6 gün sonra yani 13 Ekim 2011 tarihinde Litecoin ağı aktif hale geldi.

Bitcoin Core istemcinin bir çatalı olarak ortaya çıktığı bilinen Litecoin’in en önemli özelliklerinden birisi yeni bir blok zinciri oluşturma süresinin 2,5 dakikaya kadar düşürülmesidir. Bunun yanı sıra farklı karma algoritmaların sayısını arttırması ve gelişmiş bir ara yüze sahip olması diğer özellikleridir.

Litecoin Hakkında Genel Bilgiler

Litecoin nedir sorusuna verilecek olan yanıtlardan bir tanesi de bu ağın bir ödeme sistemi olduğudur. Pek çok kripto paranın yaptığı para transferi işlemini yapan Litecoin, bu işlemi yok denecek kadar az bir maliyetle yapmaktadır. Merkezsiz yapıya sahip olan küresel bir ödeme sistemi olarak da Litecoin tanımlaması yapmak mümkündür.

Litecoin tarafından matematik altyapılı bir teknoloji kullanılmakta ve bu teknoloji hem ağın güvenliğini sağlamakta hem de kullanıcıların paralarını istedikleri zaman kontrol etmelerine olanak vermektedir. Gelişmiş depolama imkanının dışında hızlı onay süresine sahip olması ise diğer avantajlarındandır.

Litecoin’in geliştirilme süreci incelendiğinde Bitcoin’den esinlendiği rahat bir şekilde anlaşılmaktadır ve bu da gizli bir bilgi değildir. Fakat bu esinlenme sırasında bazı değişiklikler de yapılmıştır. Buna örnek olarak madencilik gösterilebilir. Litecoin madenciliği, kişisel bilgisayarlarda dahi yapılabilmektedir.

Litecoin ile Bitcoin Arasındaki Farklar

Yukarıda da bahsedildiği gibi iki kripto para arasındaki en önemli farklardan bir tanesi blok zinciri oluşturma süresidir. Bitcoin’de bu süre 10 dakika iken Litecoin’de 2,5 dakikadır. Bu da daha hızlı işlem onayı anlamına gelir. Bunun haricinde madencilikte farklı şekillerde yapılmaktadır.

Litecoin Fiyatları ve Diğer Bilgiler

Litecoin ile ilgili bir takım ilginç bilgiler bulunmaktadır. Bunlardan birisi, Charlie Lee’nin 2017 yılının son aylarında elindeki bütün Litecoin’ler satmış olmasıdır. Söz konusu durum, piyasalarda büyük şaşkınlık yaratmış ve Litecoin fiyatları bu olay sebebiyle bir süre sabit kalmıştı.

Litecoin’in günlük işlem hacmi yaklaşık olarak 3 milyar dolar seviyelerindedir. Buna bağlı olarak da piyasanın en değerli 7.para birimi olduğu söylenebilir. Fiyatı ise son dönemdeki artışlarla birlikte 60 doları seviyesini geçmiş durumdadır. Litecoin fiyatları hakkında yapılan yorumlar incelendiğinde uzmanların fiyatların daha da artacağını beklediği anlaşılmaktadır. Fiyatların genel olarak piyasa ile paralel hareket ettiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Dolayısıyla da kripto piyasalardaki genel bir artış, Litecoin fiyatlarını da arttıracaktır.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.